Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważne zmiany na drogach. Kto za nie będzie odpowiadać?

0
Podziel się:

Przekazywanie przez województwa innym samorządom zarządu nad drogami, zakłada nowelizacja ustawy o drogach publicznych.

Ważne zmiany na drogach. Kto za nie będzie odpowiadać?
(Wojciech Stróżyk/Reporter)

Przekazywanie przez województwa innym samorządom zarządu nad drogami, zakłada m.in. nowelizacja ustawy o drogach publicznych, która wchodzi w życie.

Sejm znowelizował ustawę o drogach publicznych we wrześniu ub.r., ale na temat nowych przepisów musiał jeszcze wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny, do którego prezydent Bronisław Komorowski skierował ustawę w trybie kontroli prewencyjnej. Pod koniec maja Trybunał orzekł, że nowela jest zgodna z konstytucją.

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych przewiduje m.in., że dawne drogi krajowe, zastępowane przez drogi ekspresowe czy obwodnice, nie będą otrzymywać - jak dotychczas - kategorii drogi gminnej, a będą zaliczane do kategorii dróg wojewódzkich.

Sejmik województwa będzie jednak mógł podjąć uchwałę o pozbawieniu jej kategorii drogi wojewódzkiej - wówczas taki odcinek zaliczony zostanie do kategorii drogi powiatowej. Również rada powiatu będzie mogła podjąć uchwałę o pozbawieniu wskazanego odcinka kategorii drogi powiatowej i tym samym byłaby ona zaliczana do dróg gminnych.

Nowela odnosi się także do dróg, które zostały zaliczone do kategorii drogi gminnej na mocy art. 10 ust. 5, czyli mniej więcej od 2003 r. Przepisy ustawy przewidują, że w ciągu 90 dni od dnia wejścia jej w życie, rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę pozbawiającą drogę tej kategorii. Odcinek, który zostanie pozbawiony przez radę gminy kategorii drogi gminnej, z mocy ustawy staje się drogą wojewódzką.

Zarządcami poszczególnych kategorii dróg publicznych są:

  • dróg krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (z wyłączeniem odcinków dróg krajowych w obrębie miast na prawach powiatu oraz odcinków autostrad płatnych, których zarządcą (po podpisaniu umowy koncesyjnej) staje się koncesjonariusz)
  • dróg wojewódzkich - zarząd województwa
  • dróg powiatowych - zarząd powiatu dróg gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta)

W granicach miast na prawach powiatu (65 miast) funkcje zarządcy wszystkich dróg publicznych (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) a więc dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych pełni zarząd miasta.

Zarządcą dróg krajowych (z wyłączeniem ekspresowych i autostrad) na terenie Warszawy jest Zarząd m.st. Warszawy.

Zarządcą autostrad i dróg ekspresowych jest Generalny Dyrektor Dróg Publicznych (od 1 kwietnia 2002 roku Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad) z wyłączeniem autostrad płatnych, których zarządcą (po podpisaniu umowy koncesyjnej) staje się koncesjonariusz. Istotną rolę w procesie przygotowania i koordynacji i eksploatacji autostrad płatnych oraz prowadzenia przetargów i negocjowania umów koncesyjnych pełniła podległa Ministrowi Infrastruktury Agencja Budowy i Eksploatacji Autostrad, której zadania przejął od 1 kwiatnia 2002 roku Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad .

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)