Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agencja Moody's podniosła rating Węgier

28
Podziel się:
Agencja Moody's podniosła rating Węgier
(Szilard Koszticsak/MTI via AP)

- Agencja Moody's podniosła rating Węgier z poziomu Ba1 do Baa3, czyli z poziomu spekulacyjnego do inwestycyjnego z perspektywą stabilną. Minister gospodarki narodowej Mihaly Varga wyraził nadzieję, że otworzy to nowy rozdział w obniżaniu zadłużenia Węgier.

Moody's uzasadnił podniesienie w piątek wieczorem ratingu m.in. tym, że rząd Węgier wykazuje zdecydowanie w obniżaniu zadłużenia państwa i poprawia się struktura długu państwowego - m.in. zmniejszyła się wysokość zadłużenia w walutach obcych - dzięki czemu podatność gospodarki na zewnętrzne czynniki znacznie spadła.

Agencja prognozuje, że korzystna dynamika gospodarcza na Węgrzech utrzyma się w najbliższych latach i wzrost gospodarczy będzie wynosić 2-2,5 proc. PKB.

Decyzja Moody's oznacza, że już wszystkie trzy czołowe agencje ratingowe plasują Węgry na poziomie inwestycyjnym. Jako pierwsza rating kraju podniosła w maju agencja Fitch, zaś we wrześniu uczyniła to agencja Standard & Poor's.

Minister Varga ocenił na sobotniej konferencji prasowej w Budapeszcie, że powrót kraju do poziomu inwestycyjnego w ratingu wszystkich trzech agencji może spowodować obniżenie kosztów obsługi zadłużenia Węgier o 10 mln ft (33 mln euro) w ciągu najbliższego 1,5 roku, ale jeszcze ważniejsze jest to, że wzrasta inwestycyjna atrakcyjność kraju.

Zdaniem ministra podniesienie ratingu jest zewnętrznym potwierdzeniem skuteczności polityki gospodarczej rządu.

Dyrektor administracyjny Węgierskiego Banku Narodowego Daniel Palotai ocenił zaś, że Węgry zyskały dzięki podniesieniu ratingu stabilnych inwestorów, planujących długoterminowe zaangażowanie.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
wieszcz
7 lat temu
I łyso unijnemu lewactwu z Brukseli? Pomimo ich starań w dyskredytowaniu Węgier ( a także Polski) gospodarka i rankingi rosną. I ta tendencja się utrzyma. Następne państwa członkowskie będą wyzwalały się z liberalno-lewackiego uścisku UE- i pomimo wściekłej i napastliwej krytyki ze Komisji Europejskiej - będą się rozwijały, a ich ratingi będą rosły. Za Włochami pójdą następni- i nawet Austria już niedługo pęknie.
kuba
7 lat temu
węgry staną się wyrobnikiem i źródłem taniej siły roboczej dla firm z całej europy. Tylko o to chodzi orbanowi. niskie ale stabilne wpływy dla budżetu więc jest się za co bawić a lud ciemny robić będzie za darmo w fabrykach. bardzo dobrze pomyślane.
jer
7 lat temu
Przecież te wszystkie bankstery to jedna wielka spekulacja
Nachodźca
7 lat temu
A co z bankrutjącymi i zadłużonymi Włochami? Jaki mają budżet, PKB i uczciwie dostosowany do niego rating?
Vdybcrjj
7 lat temu
Moody's ...cóż, pierwsza agencja która reaguje na realia, a nie doktrynę ekonomiczną z za oceanu...tak naprawdę to wszystko nie dotyczy najbliższych lat, ale strategii na przyszłe dekady. Dzięki temu Węgry mają szansę zarówno w sojuszu z UE jak i Unią Eurazjatycką, w szczególności z Chinami. Położenie geograficzne Węgier jest tak atrakcyjne ekonomicznie, że to pożądany członek każdego sojuszu i na dłuższą metę nikt temu krajówi nie będzie robił pod górkę, tym bardziej, że bez zadłużenia będzie to mizerne...
...
Następna strona