Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

WHO ogłasza plan reform, fundusz w wysokości 100 mln dolarów

0
Podziel się:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła ustanowienie funduszu w wysokości 100 mln USD na nieprzewidziane wydatki, aby umożliwić w przyszłości przeciwdziałanie kryzysom podobnym do epidemii eboli. WHO była krytykowana za spóźnioną reakcję na tę epidemię.

WHO ogłasza plan reform, fundusz w wysokości 100 mln dolarów
(US Mission Geneva/Flickr (CC BY-ND 2.0))
bELlJUWJ

- Nigdy więcej nie chcę, by organizacja musiała zmierzyć się z sytuacją, na którą nie jest przygotowana pod względem personelu, funduszy lub administracyjnie - powiedziała w poniedziałek szefowa WHO Margaret Chan, zwracając się do ok. 3 tys. delegatów na rozpoczęciu corocznego zgromadzenia WHO w Genewie.

Fundusz, który ma być zasilany z dobrowolnych składek krajów, ma m.in. umożliwić mobilizowanie w trybie pilnym personelu. Szefowa WHO dodała, że proces wdrażania reform ma się zakończyć do końca roku.

Chan oceniła, że WHO została przytłoczona przez ostatnią epidemię eboli w Afryce Zachodniej, w wyniku której zmarło ponad 11 tys. ludzi w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, a zachorowało prawie 26,8 tys.

bELlJUWL

Według Chan w związku z tą sytuacją "wymagania wobec WHO przekroczyły 10-krotnie to, z czym WHO miała do czynienia w czasie 70 lat jej historii".

Liberia została ogłoszona krajem wolnym od wirusa ebola; odnotowano, że przez 42 dni nie było tam żadnego nowego przypadku zachorowania.

Natomiast w Gwinei pojawiła się fala nowych przypadków, głównie za sprawą rozprzestrzeniania się wirusa w czasie pogrzebów - informowano w piątek.

Gwinea i Sierra Leone odnotowały w tygodniu do 10 maja dziewięć potwierdzonych przypadków choroby, co oznacza najniższy bilans tygodniowy w tym roku - podała WHO.

bELlJUWR

Margaret Chan zapewniła, że tysiąc pracowników WHO w dalszym ciągu pełni misję w Afryce Zachodniej, aby zapobiec szerzeniu się wirusa, i pozostaną tam tak długo, jak to będzie konieczne.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Czytaj więcej w Money.pl
W Afryce wygasa epidemia eboli? W Sierra Leone i Gwinei odnotowano w tym tygodniu najniższą liczbę potwierdzonych przypadków zachorowań od sierpnia 2014 roku.
Wciąż rośnie liczba ofiar zabójczego wirusa Do tej pory odnotowano 20 656 przypadków zakażenia ebolą.
bELlJUXm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)