Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Wiceminister energii o fuzji Orlenu i Lotosu: "Coś jest na rzeczy"

15
Podziel się:

Dystans wobec pomysłu fuzji zachowuje minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Nie chciałbym sprawy komentować - zaznacza Grzegorz Tobiszowski.
- Nie chciałbym sprawy komentować - zaznacza Grzegorz Tobiszowski. (Stanisław Kowalczuk/Eastnews)

- To jest bardzo poważna sprawa i chciałbym ją zostawić kolegom w ministerstwie, którzy się tym zajmują. Jak państwo wiecie, jest coś na rzeczy - powiedział w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odnosząc się do doniesień prasowych na temat planowanej fuzji Orlenu i Lotosu.

O tym, że prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu nabrały tempa poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita". Pomysł na fuzję dwóch państwowych spółek paliwowych ma mieć poparcie premiera Mateusza Morawieckiego.

Dystans wobec tego pomysłu zachowuje jednak minister energii Krzysztof Tchórzewski, który powiedział gazecie, że "nie dostrzega ekonomicznego efektu wynikającego z takiego ewentualnego połączenia".

Wideo: na stację paliw po buty, mięso i telewizor. Zakaz handlu w praktyce

Tchórzewski powiedział też, że temat połączenia Orlenu i Lotosu "kilka razy był podnoszony w kontekście możliwości przeprowadzenia analizy", ale zaznaczył, że nie była to jego inicjatywa.

Zwolennikiem stworzenia monopolu naftowego ma być sam premier Mateusz Morawiecki, który chciałby wzmocnienia pozycji Orlenu na światowym rynku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 20,9 mld zł w 2016 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
zeflik
6 lat temu
Jak najbardziej połączyć i kończyć z fikcją wolnej gospodarki. To samo z 'chemią' i energetyką. Utworzyć zrzeszenia jak w prl a na koniec niech sie wszystkie partie połączą i SZTANDAR WNIEŚĆ! AMEN.
Manufaktura.....
6 lat temu
Orlen...Miejski bezbarwny beznadziejnie słaby , miano słabej korporacji , ilość brak jakości....Lotos ...wydobywczy, koncern z gigantycznym zapleczem , choć jakość a przede wszystkim możliwości jakimi dysponują moim zdaniem są nieadekwatne do stacji i stref przeciętnych klientów. Stanowcze nie fuzji ....
Nie_Wirze
6 lat temu
Tomek..Szok jak można wierzyć w taką manipulację
Nie_Wirze
6 lat temu
Do Tomek....A teraz jak jest ??? pis ... heh szok jak łatwo mozna manipulować...
Hunter
6 lat temu
Slyszeliscie o rachunku z zerowym spreadem w hot forex? jak sie sprawdza?