Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Więcej bankomatów, a transakcji mniej

0
Podziel się

Na koniec grudnia 2014 roku liczba bankomatów w Polsce wyniosła 20,5 tysiąca. To najwyższy półroczny wzrost od pięciu lat.

Więcej bankomatów, a transakcji mniej
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bDXQkvcl

Dynamicznie przybywa bankomatów w Polsce, jednak jednocześnie spada liczba transakcji dokonywanych przez te urządzenia - wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Bank Polski.

Według danych NBP na koniec grudnia 2014 roku liczba bankomatów w Polsce wyniosła 20,5 tysiąca, czyli było ich o ponad 1 tys. więcej niż w czerwcu 2014 roku.

Jak podaje NBP wprowadzenie na rynek ponad 1 tysiąca nowych urządzeń oznacza najwyższy półroczny wzrost odnotowany na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

bDXQkvcn

Jednocześnie spada liczba transakcji dokonywanych poprzez bankomaty. Według NBP w II półroczu ubiegłego roku transakcje w bankomatach zostały zrealizowane w liczbie 377 mln sztuk i było ich o 17,6 mln mniej w porównaniu do I półrocza 2014 roku.

Jak zauważają autorzy raportu, tendencja spadkowa notowana jest od drugiej połowy 2013 r. Bank centralny tłumaczy to coraz większym wykorzystaniem w płatnościach instrumentów bezgotówkowych.

Rośnie średnia wysokość wypłaty w bankomacie

Niższa liczba transakcji spowodowała, że rośnie średnia wartość jednej operacji. I tak w II półroczu 2014 roku wartość średnia wyniosła 420 zł, co w porównaniu do poprzedniego półrocza stanowi wzrost o 13 proc. Na przestrzeni ostatnich lat jest to najwyższa odnotowana wartość.

bDXQkvct

Jak piszą autorzy raportu, wzrost wartości średniej pojedynczej transakcji bankomatowej w przeciągu jednego półrocza o prawie 50 zł jest zjawiskiem do tej pory nieznanym.

Czytaj więcej w Money.pl

bDXQkvcO
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)