Notowania

świat
01.02.2017 07:07

Rosjanie popracują dłużej, jeśli dożyją. Rosyjski rząd chce podwyższyć wiek emerytalny

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Rosyjski rząd chce podwyższyć wiek emerytalny. Trwają już dyskusje o konkretnych progach i grupach obywateli, których ma to dotyczyć. Decyzja zostanie ogłoszona w 2018 roku - podał dziennik "Izwiestija". Problem w tym, że po zmianach mężczyźni w Rosji mogą nigdy nie dostać świadczeń, bo ich nie dożyją.

"Izwiestija" przypominają, że według danych urzędu statystycznego Rosstat średnia długość życia mężczyzny po przekroczeniu 60. roku życia, czyli obecnego wieku emerytalnego, wynosi w Rosji 16 lat. Kobiety po osiągnięciu 55 lat, czyli obecnego wieku emerytalnego dla kobiet, żyją jeszcze średnio ponad 25 lat. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej, to okaże się, że już teraz w Rosji do emerytury w ogóle nie dożywa około 1/3 mężczyzn. W przypadku podniesienia do 65 lat około 40 proc. mężczyzn umrze nie doczekawszy jej. Socjologowie wyliczyli, że wydłużenie o pięć lat oznacza, że kolejne 10 milionów mężczyzn nie doczeka świadczenia.

Światowa Organizacja Zdrowia podała w ubiegłym roku, że mężczyźni w Rosji żyją ok. 64 lat. Dwa lata temu głośnym echem odbiła się publikacja w "The Lancet". W prestiżowym tygodniku zaprezentowano badania, z których wynika, że 25 proc. dorosłych Rosjan umiera przed ukończeniem 55. roku życia.

To już pewne: Rosjanie popracują dłużej

W opinii gazety podwyższenie wieku jest już przesądzone. "Na spotkaniach rządu nie dyskutuje się już, czy podwyższać wiek emerytalny, czy nie. Dyskusje przeszły na płaszczyznę techniczną, teraz ustala się, o ile dokładnie podwyższyć wiek emerytalny i dla jakich kategorii obywateli" - informuje gazeta, powołując się na uczestników spotkań eksperckich.

Informacje te potwierdziły "Izwiestijom" dwa źródła zbliżone do rządu. Jedno z nich podkreśliło, że "koncepcja podwyższenia wieku emerytalnego jest już rozstrzygnięta".

Informator gazety ocenia, że decyzja zostanie ogłoszona w 2018 roku, kiedy powstanie w Rosji nowy rząd. W marcu 2018 odbędą się wybory prezydenckie. Inny rozmówca gazety przypuszcza, że ogłoszenie tej decyzji będzie połączone z upublicznieniem głównych kierunków strategii rozwoju gospodarczego, przygotowywanych przez Centrum Badań Strategicznych (CSR) pod kierownictwem byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina.

"Izwiestija" przypomina, że Kudrin opowiada się od dawna za podwyższeniem w Rosji wieku emerytalnego.

Minister: społeczeństwo jeszcze nie jest na to gotowe

Władimir Putin już pod koniec 2015 roku zapowiedział, że Rosjanie popracują dłużej. Gazeta pisze, że jeden z wariantów przewiduje podwyższenie wieku emerytalnego do 63 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, jednak miałoby się to odbywać stopniowo. Inny wariant to wyrównanie wieku emerytalnego dla obu płci, do poziomu 63 lat. Dziennik podaje także, że resorty socjalne (m.in. ministerstwo pracy i opieki społecznej) już przygotowały oceny oparte na podwyższeniu progu emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Służby prasowe ministerstwa pracy zapewniły jednak, że decyzja o podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze nie zapadła, a stanowisko resortu pozostaje w tej sprawie niezmienne. Wcześniej minister Maksim Topilin mówił, że jest zbyt wcześnie na taką decyzję m.in. dlatego, że społeczeństwo nie jest do tego gotowe.

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniły się warunki przejścia na emeryturę urzędników administracji federalnej. Zmiany dotyczą około 70 tys. osób. Stopniowo wydłużać się będzie okres podwyższania wieku emerytalnego dla tej grupy pracowników. W 2026 roku będzie on wynosił 65 lat dla mężczyzn, a w 2032 roku - 63 lata dla kobiet.

Tagi: świat, rosja, emeryci, pap, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-02-2017

ManiuśNo proszę w rosji podali ile mężczyzn nie dożywa emerytury,,,,A co u nas w Polsce takich statystyk nie prowadzą ?????? Na pewno prowadzą tylko nie … Czytaj całość

01-02-2017

ha hahaPutin mógł dać im 67 lat ... jak to zrobiło PO w Polsce ;)) .. .aby żyło nam się lepiej ;))

01-02-2017

wasza emigracjaNieeeeee moge! Hipokryci! Co za podwojne standardy. Rosja wydluza wiek emerytalny - to zle, bo zobaczcie jak sie ludzi oszukuje i jak wielu z nich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (141)