Notowania

gospodarka chin
31.07.2016 13:09

Wielka Brytania w ostatniej chwili wstrzymuje potężną umowę z Chinami

Gdyby doszło do podpisania kontraktu, byłaby to pierwsza chińska inwestycja w kraju rozwiniętym w sektorze uznawanym za strategiczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Nowa premier Wielkiej Brytanii wstrzymuje inwestycję, w którą zaangażowany jest chiński kapitał. Współpracownicy Theresy May mówią zaś, że jest ona sceptycznie nastawiona do prowadzonej przez jej poprzednika polityki otwartej na inwestycje z Chin.

Na ten wątek szczególną uwagę zwraca się w Chinach, choć na razie władze w Pekinie powstrzymują się od komentarzy. W piątek miało dojść do podpisania umowy, na mocy której francuski koncern EDF, wspierany finansowo przez chińską China General Nuclear Power Corporation, miał wybudować w Wielkiej Brytanii dwa reaktory jądrowe.

Ceremonię odwołano zaledwie na kilka godzin przed planowanym podpisaniem dokumentu.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że jednym z powodów wstrzymania inwestycji są kwestie bezpieczeństwa, związane z obecnością chińskiego kapitału w jednej ze strategicznych branż brytyjskiej gospodarki.

Cytowany przez BBC bliski współpracownik obecnej premier Wielkiej Brytanii dodał, że podchodzi ona sceptycznie do zbyt ścisłej współpracy gospodarczej z Chinami forsowanej przez poprzedni rząd.

Gdyby doszło do podpisania kontraktu, byłaby to pierwsza chińska inwestycja w kraju rozwiniętym w sektorze uznawanym za strategiczny.

Chiński MSZ na razie nie chce komentować sprawy, także dla chińskich interesów kontraktu.

Tagi: gospodarka chin, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2016

wawtak postepuje władza która dba o swój kraj i jego mieszkańców !

31-07-2016

tos.A w Polsce wszystko podpisano,czy było to korzystne dla Polski czy nie.W ten sposób firmy zagraniczne przejęły gospodarkę Polski z bankami na … Czytaj całość

31-07-2016

Falcon.Polscy politycy powinni uczyc sie od nowej Pemier UK jak postepowac z agresywnymi Chinami.

Rozwiń komentarze (43)