Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wielka Brytania w ostatniej chwili wstrzymuje potężną umowę z Chinami

43
Podziel się:

Gdyby doszło do podpisania kontraktu, byłaby to pierwsza chińska inwestycja w kraju rozwiniętym w sektorze uznawanym za strategiczny.

Wielka Brytania w ostatniej chwili wstrzymuje potężną umowę z Chinami
(PAP/EPA)

Nowa premier Wielkiej Brytanii wstrzymuje inwestycję, w którą zaangażowany jest chiński kapitał. Współpracownicy Theresy May mówią zaś, że jest ona sceptycznie nastawiona do prowadzonej przez jej poprzednika polityki otwartej na inwestycje z Chin.

Na ten wątek szczególną uwagę zwraca się w Chinach, choć na razie władze w Pekinie powstrzymują się od komentarzy. W piątek miało dojść do podpisania umowy, na mocy której francuski koncern EDF, wspierany finansowo przez chińską China General Nuclear Power Corporation, miał wybudować w Wielkiej Brytanii dwa reaktory jądrowe.

Ceremonię odwołano zaledwie na kilka godzin przed planowanym podpisaniem dokumentu.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że jednym z powodów wstrzymania inwestycji są kwestie bezpieczeństwa, związane z obecnością chińskiego kapitału w jednej ze strategicznych branż brytyjskiej gospodarki.

Cytowany przez BBC bliski współpracownik obecnej premier Wielkiej Brytanii dodał, że podchodzi ona sceptycznie do zbyt ścisłej współpracy gospodarczej z Chinami forsowanej przez poprzedni rząd.

Gdyby doszło do podpisania kontraktu, byłaby to pierwsza chińska inwestycja w kraju rozwiniętym w sektorze uznawanym za strategiczny.

Chiński MSZ na razie nie chce komentować sprawy, także dla chińskich interesów kontraktu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
eu
8 lat temu
anglicy maja szczescie - maja ludzi ktorzy jeszcze potrafia myslec o wlasnym kraju , a nie tylko o wlasnym interesie
qpa śmiechu
8 lat temu
Ops.. i się wydało, że UK przymierza się do nowych reaktorów jądrowych. A nasi ekoterroryści swoje - że nikt nie buduje tylko wszyscy zamykają :D
zzz
8 lat temu
Jak to? To inwestycje kapitału zagranicznego nie zawsze i nie wszędzie są błogosławioną manną z nieba, za którą warto się choćby i sprzedać, walczyć o nie, na piedestały stawiać jako motoru gospodarki i rozwoju...?
Arek3
8 lat temu
Tylko bić brawo.
Pat
8 lat temu
No cóż. USA szykują się do wojny z Chinami. WB jest sojuszniczką USA. W tej sytuacji chińska inwestycja w sektorze uznawanym za strategiczny
...
Następna strona