Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wielka elektrownia Tauronu na ukończeniu. Testy wypadły pozytywnie

Wielka elektrownia Tauronu na ukończeniu. Testy wypadły pozytywnie

Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. Nowy blok w Jaworznie zasili nawet 2,5 mln gospodarstw domowych Fot. EAST NEWS
Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu. Nowy blok w Jaworznie zasili nawet 2,5 mln gospodarstw domowych

Prace idą pełną parą i wygląda na to, że termin oddania nowego bloku energetycznego w Jaworznie zostanie dotrzymany. Prezes Grzegorczyk podaje, że prace są zaawansowane. Najważniejszy był test kotła i przeszedł bez problemów.

W poniedziałek blok energetyczny 910 MW w Jaworznie przeszedł udaną próbę ciśnieniową. To jeden z najważniejszych etapów inwestycji o wartości 6 mld zł. Powodzenie tego testu oznacza potwierdzenie szczelności i zakończenie montażu części ciśnieniowej kotła.

- Udana próba ciśnieniowa bloku energetycznego 910 MW to ważny moment w realizacji inwestycji, która obecnie jest na zaawansowanym etapie. Mam nadzieję, że dalsze prace będą sprawnie postępować. To ważny projekt dla sektora energetycznego - podkreślił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Zobacz też: Przed Tauron Polska dwa ważne wyzwania. Jak sobie z nimi radzi?

 

 

Podczas próby kocioł został napełniony wodą i sprawdzony pod względem szczelności przy ciśnieniu wynoszącym 561 bar (ok. 56,1 MPa). Oznacza to, że prace związane z budową kotła zostały przeprowadzone "zgodnie ze sztuką inżynierską i z dochowaniem wysokiego poziomu jakości i staranności" - wskazano w komunikacie.

- Osiągnęliśmy 60 proc. realizacji inwestycji, a sama główna budowa jest zaawansowana dużo bardziej. Wszystko idzie zgodnie z planem i termin oddania będzie dotrzymany - powiedział prezes Tauron Polska Energia Filip Grzegorczyk dziennikarzom w Jaworznie. - Ta elektrownia będzie zasilana węglem stąd - z szybu Grzegorz - podkreślił.

- Przechodzimy teraz do fazy ściśle technicznej, rozruchowej. Jesteśmy przekonani, że - podobnie jak próba ciśnieniowa - przebiegnie ona pomyślnie - dodała prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail. Konsorcjum Rafako - Mostostal Warszawa realizuje kontrakt główny w projekcie, czyli kotłownię, maszynownię i obiekty IOS.

"Jedna z najsprawniejszych jednostek w Europie"

Blok w Jaworznie ma być przekazany do eksploatacji w czwartym kwartale 2019 roku. Nowy blok o mocy 910 MW będzie jedną z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. Budżet inwestycji wynosi ponad 6 mld zł.

Blok wytworzy rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Kolejne po próbie ciśnieniowej kamienie milowe to: zakończenie montażu rurociągów systemu pary i wody zasilającej, dostawa urządzeń głównego systemu automatyki (DCS) oraz wykonanie mostu skośnego nawęglania, podał Tauron.

W marcu br. Tauron podpisał z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) umowę inwestycyjną i umowę wspólników określające warunki zaangażowania w realizację budowy nowego bloku. PFR zainwestuje w budowę do 880 mln zł.

Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka, budownictwo, tauron, tpe
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
moskito
2018-08-24 00:47
jakaś specjalna ta ekipa bo nawet inżynierowie wykonują spawy ciśnieniowe
Gwarek
2018-05-21 06:27
Od kiedy JEDEN BLOK ENERGETYCZNY w elektrowni jest sam w sobie ELEKTROWNIĄ. Niech autor konsultuje użycie pojęć dla niego nieznanych. Kompromitacja
Agnieszka
2018-04-23 16:29
Grzegorczyk zna się na energetyce jak wilk na gwiazdach.
Pokaż wszystkie komentarze (10)