Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wielki nalot CBA na współorganizatorów polskiej prezydencji w Unii

0
Podziel się:

Funkcjonariusze przeszukali kilkadziesiąt firm, w tym siedzibę CAM Media, kojarzoną z byłym ministrem transportu.

Wielki nalot CBA na współorganizatorów polskiej prezydencji w Unii
(AGENCJA SE/East News)
bESYufNN

Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkadziesiąt firm i mieszkań. Według portalu tvn24.pl wkroczyli oni do siedziby spółki CAM Media, która organizowała konferencje związane z polską prezydencją w Unii Europejskiej. Premier Donald Tusk zapowiedział dziś twarde i konsekwentne działania m.in. CBA zmierzające do przerwania trwającego od wielu lat procederu korumpowania urzędników.

Aktualizacja 19:25

Funkcjonariusze CBA przeszukali 48 różnych firm i mieszkań. Według portalu tvn24.pl wkroczyli oni do siedziby spółki CAM Media, która organizowała konferencje związane z polską prezydencją w Unii Europejskiej. _ Wprost _ kilka miesięcy temu ujawnił, że zdymisjonowany w piątek minister transportu Sławomir Nowak utrzymuje bliskie stosunki z właścicielem firmy CAM Media, a firma realizowała wiele zleceń na rzecz administracji rządowej. Z kolei według RMF FM agenci CBA przeszukali także mieszkanie byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Witolda Drożdża.

bESYufNP

Kancelaria premiera jako jedyna instytucja rządowa nie odpowiedziała na interpelację posłów PiS dotyczącą współpracy z firmą Cam Media - poinformowali tymczasem Andrzej Adamczyk i Jerzy Polaczek z Prawa i Sprawiedliwości.Konferencja posłów PiS dotyczyła dokonanych przez CBA zatrzymań w związku z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem ws. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP.

Adamczyk poinformował, że PiS zwrócił się (przed kilkoma miesiącami) do wszystkich ministerstw, a przede wszystkim do kancelarii premiera, z pytaniem czy zlecały firmie CAM Media jakiekolwiek prace. _ Jeśli tak, to w jakim trybie, jeżeli nie zlecały bezpośrednio, to czy jednostki im podległe takich zleceń dokonywały _ - podkreślił poseł. Jak zaznaczył, z zebranych w ten sposób informacji wynika, że _ będąca w doskonałych stosunkach z PO firma CAM Media otrzymała zlecenia na kwotę prawie 52 mln złotych _.

Poseł dodał, że niektóre resorty _ odpowiedziały, że nie są w stanie sprawdzić, czy firmom powiązanym z CAM Media zlecono jakiekolwiek prace _. Wymienił w tym kontekście ministerstwo gospodarki oraz ministerstwo administracji i cyfryzacji. _ Tam, gdzie spodziewamy się znaleźć odpowiedź, że są dodatkowe zlecenia, tam ministrowie wykazują inercję i brak zaangażowania, by sprawdzić, czy spółka i jednostki jej podległe otrzymywały takie zlecenia _ - zaznaczył poseł PiS.

Polaczek podkreślił, że od 137 dni kancelaria premiera, _ jako jedyna instytucja rządowa _ nie odpowiedziała na pytanie o współpracę z CAM Media. _ To jedyna instytucja, która uchyla się od udzielenia odpowiedzi na interpelację. Odmówiła także, poprzez ministerstwo transportu, grupa PKP _ - powiedział.

bESYufNV

_ - Pragniemy zwrócić się do szefa CBA, by udał się kilkaset metrów od swojej siedziby, dokonał przeszukania w kancelarii premiera, na kanwie wymownego milczenia tej instytucji _ - dodał Polaczek.

Według Adamczyka funkcjonariusze CBA powinni także sprawdzić grupę PKP SA i spółki zależne, a także _ przeanalizować możliwość udzielania zleceń przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Skarbu Państwa i podległe im jednostki _. _ Bo tam też mogą być zlecenia, które podwyższą kwotę 52 mln złotych _ - powiedział poseł PiS.

Według danych zaprezentowanych przez posłów PiS, na obsługę medialną w wykonaniu firmy CAM Media resort skarbu wydał ponad 206 tys. złotych; resort zdrowia - blisko 80 tys. złotych; resort spraw zagranicznych - 34 mln złotych; resort pracy - nieco ponad 5 tys. złotych; resort rozwoju regionalnego - blisko 12 mln złotych, resort nauki - 81 tys. złotych, a resort transportu - blisko 591 tys. złotych.

Ponadto - jak wynika z przedstawionych danych - zlecenia na kwotę 170 tys. złotych spółce CAM Media złożyło Narodowe Centrum Kultury, na kwotę ponad 4,6 mln złotych - Poczta Polska, na kwotę blisko 55 tys. złotych - spółka PL.2012 i na kwotę ponad 7 tys. złotych - Centralny Ośrodek Sportu w Warszawie.

bESYufNW

CAM Media dementuje

Spółka CAM Media odcina się od afery korupcyjnej w dawnym MSWiA i grozi mediom procesem.

W oświadczeniu podpisanym przez Michalewicza, spółka zaprzecza jakoby postępowanie prokuratury i dzisiejsze zatrzymania były powiązane z nią i byłym ministrem. W komunikacie spółka twierdzi, że ze sprawą nie jest związana ani kapitałowo, ani personalnie. Nie uczestniczyła też w mechanizmach czy relacjach o o charakterze korupcyjnym - czytamy w komunikacie.

Donald Tusk mówi, że ostro wziął się za korupcję

_ - Wzięliśmy się bardzo ostro - mówię to także w imieniu rządu, ale przede wszystkim służb - za wytrzebienie tej choroby, jaką była korupcja i zachowania korupcyjne w szeroko pojętej dziedzinie informatycznej. To jest konsekwencja działań, jakie podjęliśmy już dość dawno temu _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

bESYufNX

Premier zapowiedział bardzo twarde i konsekwentne działania m.in. CBA zmierzające do _ przerwania trwającego od wielu lat procederu korumpowania przez polskie i zagraniczne firmy informatyczne urzędników _.

_ - Te kwestie muszą być rozstrzygnięte i jak nożem przecięte. Ten wrzód usuniemy z całą pewnością. Dlatego dla mnie nie jest ważne, ile osób zostanie dotkniętych działaniami ze strony służb i prokuratury. Nie jest ważna liczba, ważne jest, żeby to definitywnie oczyściło polską gospodarkę i polską administrację z choroby korupcji, jeśli chodzi o kwestie informatyczne. Na pewno będziemy tutaj bardzo konsekwentni _ - powiedział Tusk.

Rano CBA zatrzymało 18 osób podejrzewanych o korupcję. Wśród nich jest wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego, pracownik Centrum Informatyki Statystycznej, naczelnik Wydziału Zamówień Publicznych w Biurze Dyrektora Generalnego MSZ i 15 przedstawicieli firm informatycznych. Zatrzymania miały związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną wielowątkowym śledztwem dot. korupcji przy zamówieniach na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Od 2011 roku w tej sprawie zatrzymano w sumie 35 osób.

bESYufNY
Czytaj więcej w Money.pl
Nowak złożył dymisję, ale PO stoi za nim murem Szef rządu zapowiedział, że po oczyszczeniu z zarzutów Sławomir Nowak będzie mógł wrócić.
"Wzięliśmy się za wytrzebienie choroby" Premier zapowiedział bardzo twarde i konsekwentne działania m.in. CBA zmierzające do przerwania trwającego od wielu lat procederu korumpowania przez polskie i zagraniczne firmy informatyczne urzędników.
bESYufOq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)