Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkie zmiany w gminach. MSW zadwoni do każdej

0
Podziel się

Dzięki zmianom będziemy mogli m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub załatwić sprawę związaną z aktami stanu cywilnego w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.

Wielkie zmiany w gminach. MSW zadwoni do każdej
(Simone Van Den Berg/Dreamstime.com)
bDJdyuAB

Pracownicy Service Desk Centralnego Ośrodka Informatyki przeprowadzają wywiady telefoniczne z każdą gminą w Polsce. Ankiety mają pozwolić ustalić, czy urzędy odpowiednio przygotowały się do zmian, jakie czekają samorządowców od 1 marca - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Czym jest System Rejestrów Państwowych (SRP)? W ramach SRP zintegrowane zostaną najważniejsze polskie rejestry.

Dzięki zmianom będziemy mogli m.in. złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego lub załatwić sprawę związaną z aktami stanu cywilnego (np. uzyskanie odpisu aktu urodzenia) w dowolnej gminie na terenie całego kraju.

bDJdyuAD

Ograniczona zostanie także konieczność osobistych wizyt w urzędzie - część spraw będzie można załatwić drogą elektroniczną. Online m.in. złożymy wniosek o wydanie dowodu osobistego, a później sprawdzimy, czy dokument jest już gotowy do odbioru. Bez wychodzenia z domu złożymy również wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego oraz wymeldujemy się. Dzięki integracji rejestrów nie będziemy musieli również dostarczać do urzędu wielu dokumentów – wystarczy podać numer PESEL, aby urzędnik znalazł informacje w systemie.

Co sprawdzą eksperci ?

Dziś rusza proces ostateczniej weryfikacji stanu przygotowania gmin do wdrożenia Systemu Rejestrów Państwowych. W trakcie weryfikacji pracownicy Service Desk programu pl.ID przeprowadzać będą wywiady telefoniczne z każdą gminą.

Wszyscy lokalni administratorzy systemu zostaną poproszeni o odpowiedź na 11 pytań, które zobrazują poziom gotowości urzędu przed datą uruchomienia systemu, tj. 1 marca 2015 roku. Ankieter podpowie również, jakie kroki należy wykonać, by spełnić wymogi przygotowania.

bDJdyuAJ

Jednocześnie pracownicy Service Desk apelują do lokalnych administratorów systemów o merytoryczne przygotowanie się do ankiety telefonicznej. Pozwoli to na skrócenie czasu wypełnienia ankiety. Pytania zostały wcześniej przesłane do każdej gminy w Polsce. Można się również z nimi zapoznać, odwiedzając stronę www.obywatel.gov.pl.

bDJdyuBe
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)