Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wioski Dziecięce SOS szukają opiekunów

0
Podziel się:

Kandydaci na rodziców SOS muszą przejść kilkustopniową, trwającą pół roku rekrutację.

Wioski Dziecięce SOS szukają opiekunów
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Kilkadziesiąt tysięcy porzuconych i osieroconych dzieci cierpi w Polsce na brak domu rodzinnego. Przynajmniej część z nich, zamiast w placówkach, może wychowywać się w nowych rodzinach zastępczych, na przykład tworzonych przez Wioski Dziecięce SOS.

Do tego potrzeba jednak rodziców chętnych założyć taką rodzinę._ - W Polsce mamy 78 tysięcy dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Jedna piąta z nich nadal mieszka w domach dziecka. Bardzo nam zależy na tym, by jak najwięcej z nich trafiało do rodzin zastępczych lub rodzin SOS, ale tych ciągle brakuje _ - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS.

Wioskowymi rodzicami mogą zostać zarówno małżeństwa, jak i osoby samotne. Najważniejsze, by były gotowe stworzyć klimat jak najbardziej zbliżony do rodziny naturalnej - podkreśla dyrektor Wioski Dziecięcej SOS W Siedlcach Jarosław Świerczewski. Dodaje, że podstawą jaką muszą wypracować opiekunowie jest odpowiednia więź z dziećmi, która jest fundamentem dalszej pracy.

_ - Nawet odchodzenie dzieci z rodzin SOS nie powoduje jej zrywania. Wręcz przeciwnie zachęcamy młodzież, aby kontaktowała się z nami i przekazywała informacje jak radzi sobie w dorosłym życiu _ - mówi Jarosław Świerczewski .

Jedna z wioskowym mam, Iwona Słomska absolutnie nie żałuje swojej decyzji. Zapewnia też, że to doskonały wybór dla osób, które pragną dać coś z siebie innym. _ Miałam tylko jedno swoje dziecko biologiczne. Teraz tych radości i smutków mam razy siedem, bo opiekuję się siódemką dzieci _ - mówi rozmówczyni. Podkreśla, że praca w rodzinie SOS to nie jest poświęcenie, ale raczej chęć zrobienia czegoś w życiu.

Kandydaci na rodziców SOS muszą przejść kilkustopniową, trwającą pół roku rekrutację - wyjaśnia Anna Choszcz-Sendrowska. Składają się na nią rozmowy kwalifikacyjne, testy psychologiczne i praktyki w jednej z wiosek SOS.

W Polsce funkcjonują cztery Wioski Dziecięce SOS: w Siedlcach, Kraśniku, Karlinie i Biłgoraju. Przebywa w nich około 500 dzieci.

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)