Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wizy USA dla kolejnych pracowników tymczasowych. A Trump? Mówi o zatrudnianiu Amerykanów

- Czas na nową politykę, którą określą dwie proste zasady: będziemy kupować amerykańskie i zatrudniać Amerykanów - wyjaśnił.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
17 lipca 2017 r. Donald Trump podczas imprezy "Made in America" w Białym Domu.

Wydanie 15 tysięcy dodatkowych wiz dla pracowników tymczasowych ogłosił Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA. Administracja Donalda Trumpa chce w ten sposób załatać dziurę na lokalnym rynku pracy, ale taka decyzja stanowi jaskrawe zaprzeczenie deklaracji, jakie w tym samym czasie składa amerykański prezydent.

- Staniemy po stronie naszych firm, a co chyba ważniejsze, po stronie naszych pracowników - powiedział w poniedziałek Donald Trump. - Czas na nową politykę, którą określą dwie proste zasady: będziemy kupować amerykańskie i zatrudniać Amerykanów - wyjaśnił.

Podczas spotkania w Białym Domu z przedstawicielami amerykańskich firm prezydent ogłosił bieżący tydzień mianem "Made in America". Pokaz objął 50 amerykańskich produktów pochodzących z 50 stanów.

Tego samego dnia, gdy Donald Trump fotografował się na tle gitar elektrycznych Gibsona i zawiasów drzwiowych firmy Beehler, wygłaszając płomienne deklaracje o wspieraniu amerykańskich pracowników, jego rząd wydał komunikat o zwiększeniu puli wiz dla pracowników zagranicznych.

Z wydanego przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA komunikatu wynika, że liczba wiz dla pracowników tymczasowych zostanie zwiększona o 15 tysięcy. Jak wyjaśniono, na rynku panuje niedobór pracowników, którzy chcieliby wykonywać tymczasowe prace w sektorach nierolniczych.

Wpuszczenie na amerykański rynek większej pracowników tymczasowych z zagranicy ma według rządu uchronić amerykańskie firmy przed "nieodwracalnymi stratami" spowodowanymi niedoborem pracowników.

Agencja Reuters wytyka Donaldowi Trumpowi, który od wielu miesięcy głośno mówi o potrzebie zatrudniania Amerykanów, że jego biznesy hotelowe i wypoczynkowe bazują na zatrudnianiu pracowników tymczasowych z zagranicy.

Wideo: Trump: Kontrakt na gaz? Wystarczy 15 minut:

Jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, Trump groził karnymi cłami amerykańskim firmom, które chcą przenieść produkcję poza granice USA, by skorzystać z niższych kosztów pracy.

Twitterowe groźby prezydenta-elekta okazały się skuteczne wobec Forda, który na początku roku ogłosił, że rezygnuje z budowy fabryki w Meksyku, a zamiast tego zatrudni dodatkowych pracowników w fabryce w Flat Rock w stanie Michigan.

Donald Trump w kwietniu podpisał rozporządzenie wykonawcze nazwane "Kupuj amerykańskie, zatrudniaj Amerykanów !". Rozporządzenie to ma służyć radykalnej rewizji i zaostrzeniu kontroli nad programem wizowym H-1B, który Trump w czasie kampanii wyborczej nazywał "programem taniej siły roboczej".

Trump przekonywał wówczas, że pogram wizowy H-1B pozwala na zatrudnienie nisko opłacanych obcokrajowców, kosztem Amerykanów posiadających te same kwalifikacje.

Rozporządzenie wykonawcze Trumpa nie przewiduje całkowitej likwidacji programu wiz pracowniczych, ale zapewnienie, że wizy takie otrzymają zgodnie z intencjami tego programu najlepiej wykształceni, najwyżej opłacani specjaliści w poszukiwanych na amerykańskim rynku pracy specjalnościach.

Rozporządzenie zobowiązuje także resorty federalne do zapewnienia, że w różnych projektach budowlanych i konstrukcyjnych finansowanych przez rząd federalny w pierwszej kolejności będą wykorzystywane produkty amerykańskie.

Tagi: polityka gospodarcza donalda trumpa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2017

KroolikTaki sam tępy nacjonalista, jak Kaczyński et consortes. Ciekawe kto wam będzie goowna sprzątał i jeździł na taryfach, w dobie najniższego od 10 lat … Czytaj całość

18-07-2017

ZłyTia ode mnie z firmy jelenie jadą robić za 3x tyle co w Polsce zarobią. Ciekawe czy wypracują chociaż na tamtejsze koszty życia. Tak naprawdę to w … Czytaj całość

19-07-2017

BacaBARDZO WSPÓŁCZUJE TRAMPOWI TO POWAZNIE CHORY CZŁOWIEK I NIE MA JESZCZE PLANU CO ZE SOBA ZROBIC I JAK POSTĄPIĆ .

Rozwiń komentarze (4)