Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Województwo Mazowieckie nie zapłaci 200 mln złotych janosikowego

Województwo Mazowieckie nie zapłaci 200 mln złotych janosikowego

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje, które obligowały województwo mazowieckie do spłaty ostatnich rat janosikowego za poprzedni rok - około 200 milionów złotych - informuje Gazeta Wyborcza.

Sędzia uzasadniając decyzję powołał się na wyrok z marca tego roku, który stwierdzał, że przepisy są częściowo niezgodne z Konstytucją. Według sądu wysokość Janosikowego nie powinno być wyższe niż trzydzieści procent dochodów samorządu.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 milionów złotych. Rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska informowała niedawno, że 15 września minął termin, w którym resort finansów powinien zwrócić Mazowszu pieniądze zajęte przez komornika na poczet grudniowej raty janosikowego.Według samorządu ministerstwo nie miało prawa zająć konta, co potwierdziły orzeczenia sądów administracyjnych - w czerwcu WSA w Warszawie, a w sierpniu Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił zażalenie Ministerstwa Finansów. Dodała, że władze województwa zażądały zwrotu zabranych z kont Mazowsza pieniędzy, ale Ministerstwo Finansów ich nie oddało.

Według resortu finansów postanowienie NSA z 20 sierpnia 2014 r. zostało wydane w sprawie wstrzymania wykonania decyzji Ministra Finansów określającej kwotę zobowiązania z tytułu zaległych wpłat województwa mazowieckiego do budżetu państwa za grudzień 2013 roku.

Zaznaczono, że wstrzymanie wykonania decyzji jest instytucją prawną wynikającą z Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tamuje ono wykonanie decyzji do dnia wydania przez sąd administracyjny orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
60 milionów złotych na szali. Co zrobi sąd?
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma jutro orzec w sprawie decyzji ministra finansów dotyczącej zaległości województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za grudzień 2013 roku.
Janosikowe do zmiany "jak najszybciej"
Samorządy, a w szczególności województwa muszą wiedzieć, na czym stoją, jeśli chodzi o planowanie budżetu na 2015 r. - tłumaczył Mateusz Szczurek.
Rząd obiecuje więcej pieniędzy. Zobacz, na co
Jak powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk, procedowany w Sejmie rządowy projekt zmian w systemie korekcyjno-wyrównawczym jest neutralny dla samorządów.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
janusz n
217.99.28.* 2014-09-29 16:51
moze mi ktos wytlumaczy. jesli przepisy sa niezgodne z konstytucja tzn ze byly niezgodne od samego poczatku zatem wynika z tego ze panstwo powinno zwrocic warszawie wszystkie pobrane pieniadze za ten okres. sad orzeka natomiast ze warszawa ma placic jeszcze przez 18 miesiecy. na jakiej podstawie sad wydaje takie orzeczenie? bylbym wdzieczny gdyby mi ktos to wytlumaczyl. zauwazylem zreszta ze dotyczy to rowniez wielu innych spraw. na jakiejs podstawie sad orzeka niezgodnosc po czym podaje termin w przyszlosci do zastosowania sie panstwa. tymczasem niezgodnosc zaczyna sie zawsze w przeszlosci. tzw niezgodnosc to przeciez zlamanie prawa ktore czyni takie przepisy i wszystko co uczyniono na ich podstawie niewznym. ba w przypadku janosikowego domagalbym sie zwrotu zaplaconych sum z procentami. niech ci co nabalaganili sobie z tym radza
2014-09-29 11:34 Bywalec forum
Kłótnie urzędów o bzdury a pieniędzy jak nie było tak nie będzie. Ot dwa nikomu nie potrzebne urzędy się pokłóciły urząd marszałkowski mazowsza i ministerstwo finansów. Oba urzędy w obecnej formie slużą jedynie upychaniu kolesi z partii!!!!