Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Województwo Mazowieckie nie zapłaci 200 mln złotych janosikowego

0
Podziel się:

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje, które obligowały Mazowsze do spłaty ostatnich rat janosikowego za poprzedni rok.

Województwo Mazowieckie nie zapłaci 200 mln złotych janosikowego
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje, które obligowały województwo mazowieckie do spłaty ostatnich rat janosikowego za poprzedni rok - około 200 milionów złotych - informuje Gazeta Wyborcza.

Sędzia uzasadniając decyzję powołał się na wyrok z marca tego roku, który stwierdzał, że przepisy są częściowo niezgodne z Konstytucją. Według sądu wysokość Janosikowego nie powinno być wyższe niż trzydzieści procent dochodów samorządu.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zajęło konta Mazowsza z niezapłaconą ratą janosikowego w wysokości 60 milionów złotych. Rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska informowała niedawno, że 15 września minął termin, w którym resort finansów powinien zwrócić Mazowszu pieniądze zajęte przez komornika na poczet grudniowej raty janosikowego.

Według samorządu ministerstwo nie miało prawa zająć konta, co potwierdziły orzeczenia sądów administracyjnych - w czerwcu WSA w Warszawie, a w sierpniu Naczelny Sąd Administracyjny, który oddalił zażalenie Ministerstwa Finansów. Dodała, że władze województwa zażądały zwrotu zabranych z kont Mazowsza pieniędzy, ale Ministerstwo Finansów ich nie oddało.

Według resortu finansów postanowienie NSA z 20 sierpnia 2014 r. zostało wydane w sprawie wstrzymania wykonania decyzji Ministra Finansów określającej kwotę zobowiązania z tytułu zaległych wpłat województwa mazowieckiego do budżetu państwa za grudzień 2013 roku.

Zaznaczono, że wstrzymanie wykonania decyzji jest instytucją prawną wynikającą z Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tamuje ono wykonanie decyzji do dnia wydania przez sąd administracyjny orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć ponad 400 mln zł pożyczki z budżetu.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Czytaj więcej w Money.pl
60 milionów złotych na szali. Co zrobi sąd? Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie ma jutro orzec w sprawie decyzji ministra finansów dotyczącej zaległości województwa mazowieckiego z tytułu janosikowego za grudzień 2013 roku.
Janosikowe do zmiany "jak najszybciej" _ Samorządy, a w szczególności województwa muszą wiedzieć, na czym stoją, jeśli chodzi o planowanie budżetu na 2015 r. _ - tłumaczył Mateusz Szczurek.
Rząd obiecuje więcej pieniędzy. Zobacz, na co Jak powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk, procedowany w Sejmie rządowy projekt zmian w systemie korekcyjno-wyrównawczym jest neutralny dla samorządów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)