Notowania

wojna na ukrainie
08.10.2014 12:20

Wojna na Ukrainie. Kijów ma plan odzyskania kontroli nad granicą

Prezydent Petro Poroszenko zwrócił się do OBWE z prośbą o zwiększenie liczby jej obserwatorów do 1,5 tysiąca osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Υπουργείο Εξωτερικών/CC BY-SA 2.0/flickr)

Ukraina przygotowała plan odzyskania kontroli nad granicą z Rosją - oświadczyła w Kijowie wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland (na zdjęciu), nie ujawniając jednak żadnych dalszych szczegółów.

_ - Z tego, co usłyszeliśmy podczas spotkań z władzami, Ukraina ma konkretne propozycje dotyczące przywrócenia kontroli nad granicą państwową. Te propozycje zostaną przedstawione stronie rosyjskiej i społeczności międzynarodowej _ - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

Nuland wyraziła opinię, że przywrócenie kontroli nad granicą i całkowite wstrzymanie działań wojennych na wschodniej Ukrainie pozwoli na wkroczenie tam większej liczby obserwatorów międzynarodowych z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

We wtorek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zwrócił się do OBWE z prośbą o zwiększenie liczby jej obserwatorów do 1,5 tysiąca osób. Obecny mandat Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na Ukrainie zezwala na obecność 500 obserwatorów.

Zadaniem misji jest nadzór nad przestrzeganiem porozumienia o zawieszeniu broni w walkach na wschodniej Ukrainie, które formalnie obowiązuje od 5 września oraz kontrola nad strefą buforową, która ma powstać w tym regionie.

Victoria Nuland przebywa na Ukrainie od poniedziałku. Spotkała się wówczas z prezydentem Poroszenką, we wtorek zaś przeprowadziła rozmowy z innymi przedstawicielami ukraińskich władz i opozycji oraz wystąpiła przed studentami kijowskich uczelni.

Od wielu dni Rosjanie próbują zdobyć lotnisko w Doniecku:

Zaskakujące wyniki sondażu w Doniecku

Większość mieszkańców Zagłębia Donieckiego chciałaby, aby ich region pozostał w składzie Ukrainy. Takie są wyniki sondażu Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

Sondaż przeprowadzono tylko w obwodzie donieckim, ponieważ w ługańskim nie dało się tego zrobić ze względu na działania wojenne. Zazwyczaj jednak mieszkańcy tych dwóch obwodów mieli podobne poglądy, dlatego socjologowie twierdzą, że wyniki dotyczą całego Zagłębia Donieckiego. 42 procent jego mieszkańców sądzi, że ich region powinien pozostać w składzie Ukrainy, ale z większymi pełnomocnictwami.

Dla co czwartego powinny tam być powołane niepodległe państwa, czyli republiki ludowe doniecka i ługańska. 16 procent widzi przyszłość Zagłębia w składzie Rosji. Tylko 7 procent chciałoby, aby wszystko było tak, jak przed wojną.

Badania prowadzone w całym kraju świadczą o tym, że jedynie 5 procent Ukraińców chciałoby, aby stał się on częścią Rosji, a 7 procent - aby Wschód ogłosił niepodległość. Jedna trzecia gotowa jest nadać temu regionowi więcej praw, aby pozostał w składzie Ukrainy, a 45 procent jest zdania, że powinien mieć takie prawa, jak wszystkie regiony kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Separatyści łamią rozejm na Ukrainie. Atakują... W Doniecku trwają zacięte walki o lotnisko kontrolowane przez siły ukraińskie. Sytuacja zaostrza się w innych miejscach.
Rosja szuka inwestorów. Wielka tajemnica O negocjacjach na temat kredytów dla rosyjskich firm powiedział wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz