Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Sankcje zachodu są nieskuteczne, trzeba dozbroić Ukrainę

0
Podziel się:

Z pewnością podniosłoby to Putinowi koszty przedłużania konfliktu - czytamy w Financial Times.

Wojna na Ukrainie. Sankcje zachodu są nieskuteczne, trzeba dozbroić Ukrainę
(PAP/EPA)

Ekonomiczne koszty nałożone na Rosję przez Zachód nie powstrzymały agresji Władimira Putina na Ukrainę. Czas, by Amerykanie i sojusznicy pomogli Ukraińcom się bronić - pisze "Financial Times". Dodaje, że potrzebne jest także zwiększenie pomocy finansowej.

W czwartkowym artykule redakcyjnym dziennik ocenia, że do tej pory prezydent Putin podchodził do wojny z Kijowem _ oportunistycznie, utrzymując otwartą opcję eskalowania i deeskalowania sytuacji, gdy tylko uznał to za wygodne _. _ Teraz prorosyjscy rebelianci rozpoczęli wielką ofensywę przeciwko ukraińskiej armii na kilku frontach _ - zaznacza _ "FT" _. Przytacza jednocześnie coraz bardziej rozpowszechnioną opinię, że rosyjski prezydent usiłuje wykroić z Ukrainy trwałe marionetkowe państwo.

W innym artykule dziennik przytacza opinię byłego zastępcy szefa ukraińskiego Sztabu Generalnego Ihora Romanenki. _ Dzisiaj stoimy w obliczu ataków militarnych na pełną skalę, których celem jest przejęcie strategicznych miast, grających żywotną rolę dla ukraińskiej gospodarki, oraz poszerzenie granic całego terytorium kontrolowanego przez separatystów _ - powiedział Romanenko. _ "FT" _ wyszczególnia, że separatystom chodzi m.in. o zajęcie miast na północy obwodu ługańskiego - Stanica Ługańska i Szczastia, gdzie znajduje się elektrownia obsługująca cały region. Dalej na zachód na tym samym froncie separatyści chcą zdobyć miasto Debalcewe z ważnym węzłem kolejowym. Celem jest także koksownia na przedmieściu Doniecka, a ostatecznie Mariupol, strategiczny port nad Morzem Azowskim, gdzie, co najważniejsze, znajdują się dwa z trzech największych ukraińskich kombinatów metalurgicznych.

Wszystko to sprawia, że nasuwa się pytanie o dozbrojenie przez Zachód ukraińskiego wojska, w sytuacji gdy sankcje, choć pogłębiły kryzys gospodarczy Rosji, nie odwiodły Putina od testowania zdolności obronnych Kijowa i zdecydowania Zachodu - pisze _ "Financial Times _". Tym bardziej, że nowy populistyczny rząd Grecji już zdystansował się od kolejnych prób rozszerzenia sankcji przez UE, co oznacza, że ewentualne nowe unijne posunięcia będą raczej umiarkowane - zastrzega.

Dziennik opowiada się za dozbrojeniem Kijowa. _ Z pewnością podniosłoby to Putinowi koszty przedłużania konfliktu _ - przekonuje, apelując zarazem do Zachodu o _ rozważne postępowanie _. _ Strategią Zachodu powinno być dostarczenie Ukrainie obronnego wyposażenia, które umożliwi powstrzymanie wspieranych przez Rosję rebeliantów _ - zaznacza _ "FT" _, przestrzegając, że Zachód nie może zapewniać Kijowowi ciężkiego uzbrojenia o otwarcie ofensywnym charakterze.

Brytyjski dziennik argumentuje, że Putin nie będzie mógł ignorować rosnących kosztów konfliktu, m.in. strat w ludziach, zwłaszcza że nad rosyjskim społeczeństwem nadal unosi się cień krwawej interwencji ZSRR w Afganistanie.

_ "Financial Times" _ zaznacza ponadto, że _ dostarczenie broni nie może być jedynym narzędziem zachodniej polityki _. _ Amerykanie i ich sojusznicy muszą zintensyfikować pomoc finansową dla władz w Kijowie _ - zwraca uwagę gazeta, dodając, że załamanie ukraińskiej gospodarki osłabi zdolność kraju do odpierania rosyjskiej agresji.

Czytaj więcej w Money.pl
Twarde stanowisko Schetyny wobec Rosji Obecnie Rosja objęta jest sankcjami gospodarczymi obejmującymi ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.
Merkel o Putinie: destabilizuje Europę To, co zrobił prezydent Rosji, _ nie może pozostać bez odpowiedzi _ - mówi kanclerz Niemiec.
Putin o naciskających: Mają za krótkie ręce - _ Ci, którzy próbują naciskać, mają za krótkie ręce _ - powiedział.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)