Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. USA ostrzegają separatystów w Donbasie

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone skrytykowały plany przeprowadzenia wyborów przez separatystów na wschodniej Ukrainie.

Wojna na Ukrainie. USA ostrzegają separatystów w Donbasie
(PAP/EPA)

Według amerykańskich władz naruszają one podpisane we wrześniu w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni.

_ Wyrażamy ubolewanie z powodu zamiaru zorganizowania w niedzielę przez separatystów w niektórych częściach wschodniej Ukrainy bezprawnych wyborów _ - oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Bernadette Meehan.

Idąc za przykładem Francji, Niemiec i Ukrainy, również _ Stany Zjednoczone nie uznają wyników _ tych wyborów, które, jeśli się odbędą, _ naruszą konstytucję Ukrainy oraz porozumienie o zawieszeniu broni _ między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami, zawarte 5 września w Mińsku - dodała.

Rzeczniczka przestrzegła Rosję _ przed wykorzystaniem tych bezprawnych wyborów jako pretekstu do wysłania większej liczby żołnierzy i sprzętu wojskowego na Ukrainę _.

Również rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jennifer Psaki oceniła w piątek, że wybory te są _ nielegalne i bezprawne _. _ Wybory te łamią ducha porozumienia w sprawie zawieszenia broni z Mińska, które przewiduje wybory na wschodzie zgodnie z ukraińskim prawem dotyczącym +specjalnego statusu+ regionów separatystycznych _ - tłumaczyła.

Kijów i Zachód uważają, że zaplanowane przez separatystów wybory w Donbasie (w Donieckiej Republice Ludowej - DRL i Ługańskiej Republice Ludowej - ŁRL) przeczą mińskim porozumieniom.

Tymczasem Rosja jest zdania, że wybory te stworzą szansę przejścia do dialogu i poszukiwania kompromisu z uwzględnieniem interesów wszystkich stron na Ukrainie. Rosyjskie MSZ twierdzi, że taki dialog i kompromis zakładały dokumenty podpisane w ramach _ procesu mińskiego _. Moskwa już zapowiedziała, że zamierza uznać wyniki wyborów w samozwańczych republikach na wschodniej Ukrainie.

Pod koniec września władze samozwańczych republik, proklamowanych przez prorosyjskich separatystów, ogłosiły, że 2 listopada przeprowadzą wybory do republikańskich parlamentów i wybory szefów władz wykonawczych. Równocześnie zapowiedziały, że w DRL i w ŁRL nie będzie wyborów do parlamentu Ukrainy wyznaczonych na 26 października, ani wyborów lokalnych zaplanowanych przez władze w Kijowie na 7 grudnia.

16 października prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę o specjalnym statusie tych rejonów Donbasu. Ustawa przewiduje nadanie na trzy lata specjalnego statusu władzom samorządowym na terenach kontrolowanych przez separatystów w obwodach donieckim i ługańskim. 7 grudnia mają tam się odbyć przedterminowe wybory samorządowe. Mandat wyłonionych w nich przedstawicieli władz nie może być uchylony przed upływem kadencji. Ustawa daje organom samorządowym prawo do udziału w procesie mianowania szefów prokuratur i sądów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)