Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Wojna w Syrii niszczy nie tylko ludzkie życie. Gospodarka straciła 226 mld dol.

5
Podziel się:

Trwająca od sześciu lat wojna w Syrii kosztowała życie ponad 320 tys. osób, a także zniszczyła infrastrukturę tego kraju, a straty syryjskiej gospodarki sięgają 226 mld dol. - oszacował Bank Światowy w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Wojna w Syrii niszczy nie tylko ludzkie życie. Gospodarka straciła 226 mld dol.
(Freedom House / Flickr (CC BY 2.0))

Jednocześnie ta międzynarodowa instytucja ocenia, że skala zniszczeń w kraju, liczącym przed wojną 18,5 mln mieszkańców, wykracza poza bilans ofiar i straty materialne.

- Wojna w Syrii pocięła na kawałki tkankę społeczną i gospodarczą kraju - oświadczył wiceszef BŚ ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Hafez Ghanem.

- Liczba ofiar jest przerażająca, ale wojna niszczy także instytucje i systemy potrzebne społeczeństwu do funkcjonowania. Ich naprawienie będzie większym wyzwaniem niż odbudowa infrastruktury. To wyzwanie staje się coraz większe w miarę, jak trwa wojna - dodał.

Zobacz także: Straty finansowe to jednak nic przy tragedii ludzkiej, która codziennie rozgrywa się w Syrii. Najmocniej cierpi Aleppo

Z raportu BŚ wynika, że straty PKB Syrii od początku wojny w 2011 roku można oszacować na 226 mld dol., czyli prawie cztery razy tyle, co cały roczny syryjski PKB w 2010 roku.

Podano, że w działaniach zbrojnych zniszczono 27 proc. zasobu mieszkań i ok. połowę placówek służby zdrowia oraz edukacyjnych. W latach 2010-15 gospodarka straciła ok. 538 tys. miejsc pracy. Ponad trzy czwarte Syryjczyków w wieku produkcyjnym nie pracuje ani nie chodzi do żadnej szkoły.

W raporcie podkreślono szkody wyrządzone syryjskiej służbie zdrowia, podkreślając, że więcej osób zmarło na skutek jej upadku niż w działaniach zbrojnych.

- Załamanie systemów organizujących społeczeństwo i gospodarkę, jak również (brak) zaufania między ludźmi, wywarły większy wpływ ekonomiczny niż fizyczne zniszczenie infrastruktury - wskazuje Bank Światowy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
zypar
5 lata temu
tylko morawiecki w swej naiwnosci uważa ,że pokój i rozwój gospodarczy będą trwać wiecznie ,a unia bedzie dawać polsce coraz więcej pieniędzy.wiedza gospodrcza tego modernizatora niebawem osiągnie poziom pierwszego sekretarza pisu.
Mike
5 lata temu
Bo pisowatą telewizje powinni opłacać ci, którzy ją miłują. Tak, jak modlitwę pod drabinką na Kaczym Przedmieściu. A pan grzybek z Torunia nie pobiera abonamentu. To wzór dla kurskiego. Pan z Pulsu chyba też blisko kk. Czy się mylę. Ile udziałów kk ma w jego tv ? A pornolki się u niego zdarzają ? Warto obejrzeć i przyjrzeć się.
Religia ciemn...
5 lata temu
To tyle tylko Bank Światowy stracił a nie Syria, te państwo jest tak zacofnee nie ma ani jednego słynnego naukowca co by co wynalazł i to w każdej dziedzinie.
Obama jak Hit...
5 lata temu
Trwająca od sześciu lat wojna wywołana przez Obamę w Syrii kosztowała życie ponad 320 tys. osób, a także zniszczyła infrastrukturę tego kraju, a straty syryjskiej gospodarki sięgają 226 mld dol.
jan
5 lata temu
Komu Syria może "podziękować"? Lista nie jest zbyt długa: USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Turcja (wszyscy są członkami "obronnego" paktu NATO), Arabia Saudyjska, Katar, Emiraty, Kuwejt, Bahrajn, Jordania, Izrael. Nie-natowcy są wielkimi przyjaciółmi tych z NATO, zwłaszcza Stanów. Nazwa jakiego państwa pojawia się najczęściej w wyliczance? Tak, tak, naszego nowego Wielkiego Brata.