Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojna z Państwem Islamskim. Irak może liczyć na ogromne wsparcie finansowe MFW

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał w czwartek Irakowi pomoc doraźną w wysokości 1,2 mld dolarów w związku z wpływem ofensywy Państwa Islamskiego (IS) i spadku światowych cen ropy na gospodarkę tego kraju.

Wojna z Państwem Islamskim. Irak może liczyć na ogromne wsparcie finansowe MFW
(PAP/EPA)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przyznał w czwartek Irakowi pomoc doraźną w wysokości 1,2 mld dolarów w związku z wpływem ofensywy Państwa Islamskiego (IS) i spadku światowych cen ropy na gospodarkę tego kraju.

Pożyczka, która zostanie wypłacona natychmiast, ma pomóc Irakowi stawić czoło temu "podwójnemu szokowi", którego skutki dramatycznie obciążyły budżet kraju i doprowadziły do zmniejszenia rezerw walutowych - wyjaśnił MFW w komunikacie.

Organizacja zbrojna IS kontroluje obecnie około 30 proc. terytorium Iraku, głównie na północnym wschodzie i przy granicy z Syrią. Od lata 2014 roku międzynarodowa koalicja z USA na czele bombarduje pozycje dżihadystów.

Kraj, który próbuje odrodzić się po latach wojny i amerykańskiej interwencji, ucierpiał także z powodu spadku cen ropy naftowej. Surowiec ten jest głównym produktem eksportowym Iraku i źródłem jego dewiz.

Dzięki pomocy MFW Irak będzie mógł stawić czoło "pilnym potrzebom finansowym" - napisała instytucja, która już w 2010 roku udostępniła Irakowi linię kredytową na kwotę 3,5 mld dolarów. Zamknięto ją na początku 2013 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)