Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wprowadzenie euro w Polsce. Minister odpowiada

0
Podziel się:

- Wiemy już dziś, ze strefa euro nie do końca radzi sobie z nierównowagami makroekonomicznymi - mówi minister w kontekście problemów Grecji.

Wprowadzenie euro w Polsce. Minister odpowiada
(WP.TV)
bEKxqmJN

Polska przyjmie euro wtedy, kiedy sama będzie na to gotowa i kiedy strefa euro będzie dla nas atrakcyjnym miejscem dla stabilnego rozwoju. Nie gonią nas terminy - mówi minister finansów Mateusz Szczurek (na zdjęciu).

W związku z problemami Grecji komentatorzy wskazują, że proponowane obecnie rozwiązania greckiego kryzysu mogą doprowadzić do chaosu w strefie euro, a sam kryzys odsłania głębsze problemy tej strefy.

- Polska przyjmie euro wtedy, kiedy sama będzie na to gotowa i wtedy, kiedy strefa euro będzie dla nas atrakcyjnym miejscem stabilnego rozwoju. Nie gonią nas terminy, część kryteriów przyjęcia strefy euro jest warta spełnienia, niezależnie od tego, kiedy wchodzimy do strefy euro. Spełniamy większość nominalnych kryteriów już dziś - mówił w tym tygodniu Szczurek.

bEKxqmJP

- Ale wiemy też, że to nie wystarczy do bezpiecznego funkcjonowania w strefie euro, potrzebny jest niższy dług publiczny, dobry nadzór nad cyklami kredytowymi - zaznaczył. Szczurek zwrócił uwagę, że "sama strefa euro ciągle się zmienia, dziś jest zupełnie inna niż w 2004 r., gdy Polska zobowiązywała się do przyjęcia euro, z członkostwem wiążą się nowe koszty".

- Wiemy już dziś, ze strefa euro nie do końca radzi sobie z nierównowagami makroekonomicznymi, z utratą konkurencyjności niektórych krajów wobec innych. Podawanie dziś daty, kiedy chcemy wchodzić do strefy euro, nie ma sensu i nie jest właściwe przede wszystkim dlatego, że lepiej mieć pewność do jakiego mechanizmu geopolitycznego, gospodarczego wchodzimy - mówi minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Powrót drachmy nie będzie korzystny Kraj posiadający własną, słabą walutę może być konkurencyjnym eksporterem, ale to za mało.
Polacy mówią "nie" euro. Rekordowy wynik Aż 70 proc. z nas nie chce zamieniać złotówki na wspólnotową walutę
Euro szybciej w Polsce? Ekspertka zachęca Trzeba zacząć dialog w sprawie wejścia Polski do strefy euro - uważa b. komisarz UE Danuta Huebner.
bEKxqmKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)