Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Wiążemy duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami

4
Podziel się:

- Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami - powiedziała w sobotę w Rydze premier Beata Szydło, która bierze udział w szczycie Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia.

Premier: Wiążemy duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami
(EAST NEWS)

"Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami" - powiedziała premier w oświadczeniu przed rozpoczęciem rozmów plenarnych na szczycie w Rydze.

Według niej udział w szczycie 16 państw z partnerem chińskim wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Premier przypomniała o wizycie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. "Planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach" - dodała.

Jak podkreśliła, Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. Przypomniała, że w przyszłym roku jest planowana jej wizyta w Chinach.

W grupie "16+1", która spotyka się w sobotę w Rydze, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Jak mówiła premier, szczyt jest również okazją do pokazania jedności regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ocenie pokazuje też, że "16 państw europejskich ma pomysł na to, w jaki sposób relacje z Chinami budować i rozwijać, po to, by realizować ważne programy i projekty gospodarcze".

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. "Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali" - zaznaczyła.

Premier przed szczytem spotkała się z premierami: Chin - Li Keqiangiem, Łotwy - Marisem Kuczinskisem, Serbii - Aleksandrem Vucziciem i Chorwacji - Andrejem Plenkoviciem.

"Z premierem Chin rozmawialiśmy przede wszystkim o skonkretyzowaniu projektów, o których rozmawiali wcześniej nasi ministrowie, również o mojej rozważanej wizycie w Chinach" - powiedziała premier.

Jak dodała, z premierami Łotwy, Serbii i Chorwacji mówiła "o tym jak mogą układać się relacje między państwami z partnerem chińskim", a także o kwestiach bilateralnych. "Podkreślam, że wszystkie państwa europejskie, które są na tym szczycie, powinny ze sobą współpracować, powinniśmy pokazywać jedność. Chiny to dla nas ważny partner. Będzie sukces, gdy nie będziemy ze sobą konkurowali, ale współpracowali" - podkreśliła Beata Szydło.

"To jest wielka szansa dla naszego regionu. Jeżeli będzie przez nas wykorzystana, jeżeli projekty gospodarcze skonkretyzują się i będziemy mogli przystąpić do ich realizacji, to jest duży sukces" - dodała.

Premier wyraziła nadzieję, ze format "16+1" będzie się w kolejnych latach rozwijał.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
kosa
7 lat temu
No wreszcie coś się dzieje a nie jak za tego nieroba Tuska czy kopar która wogóle nic nie robiła .
Oj
7 lat temu
No i wzięła se brocha zasłoniła brochę
Hih
7 lat temu
Polska to raczej jest partnerem gospodarczym dla jakiegoś jednego miasta chińskiego, a nie całego kraju. Toż tam są miasta po 20 mln pracujących ludzi. Więc nie mówmy o współpracy polsko-chińskiej tylko raczej polsko-shanghajskiej czy polsko-pekińskiej. To tak jakby mały sklepik sklepik spożywczy podpisywała umowę współpracy z miastem Warszawa - ani skala ani możliwości.
lola
7 lat temu
oczywiscie, przecież już prawie nikt nie chce z nami pewnie, przecież już mało kto chce z nami współpracować