Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
iran
31.10.2014 19:32

Współpraca gospodarcza Polski z Iranem możliwa?

Największą przeszkodą jest zerwanie jakichkolwiek relacji bankowych, co utrudnia transfery finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strożyk/REPORTER)
Minister gospodarki Janusz Piechociński

Surowce mineralne, kolej, żywność i produkty rolne to dla Iranu najważniejsze potencjalne obszary współpracy gospodarczej z Polską - ocenił irański minister przemysłu, górnictwa i handlu Mohammad Reza Mematzadeh.

W Polsce spotkał się m.in. z wicepremierem Januszem Piechocińskim i ministrem rolnictwa Markiem Sawickim oraz z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej. Jak powiedział na konferencji prasowej Memetzadeh, doszło też do spotkań z przedstawicielami 10 dużych polskich firm. Szefowi irańskiego resortu przemysłu towarzyszą delegaci 10 prywatnych i państwowych firm.

Jak jednak ocenił Memetzadeh, największą przeszkodą w rozwoju współpracy jest zerwanie jakichkolwiek relacji bankowych, co utrudnia transfery finansowe.

_ - To nie wynika wprost z sankcji UE, ale raczej z ostrożności instytucji finansowych, które rezygnują z pewnych obszarów działalności widząc potencjalne problemy. Zwróciliśmy się do strony polskiej o wyznaczenie przynajmniej dwóch banków, z którymi moglibyśmy się bezpośrednio kontaktować, tak by istniała możliwość udzielania kredytów, wystawiania gwarancji itd. Taką obietnicę od strony polskiej uzyskaliśmy _ - powiedział irański minister.

_ - Dla podniesienia relacji handlowych na wyższy poziom taki krok jest niezbędny _ - ocenił. Podkreślił, że po stronie irańskiej jest gotowość ustanowienia takich relacji międzybankowych, od strony polskiej zależy czy byłyby to banki państwowe czy prywatne.

Mówiąc o potencjalnie najważniejszych obszarach współpracy z Polską wymienił przede wszystkim surowce mineralne. Chodziłoby o cały łańcuch produkcji miedzi czy stali, od poszukiwań rud po końcowy produkt - wyjaśnił. _ Nie ukrywam, że spotkałem się z przedstawicielami KGHM, których zachęcałem, by w Iranie zainwestowali, bo dla tej działalności nie widzimy żadnych przeszkód _ - zaznaczył Memetzadeh.

Jak dodał, Iran interesuje współpraca w sektorze petrochemicznym. _ Jeżeli pojawi się szersze porozumienie z UE, to jak najbardziej widzimy możliwość eksportu do Europy gazu, którego mamy drugie co do wielkości zasoby na świecie _ - podkreślił.

Irański minister dodał, że jego kraj jest bardzo zainteresowany wszystkim co związane jest z koleją i transportem szynowym, czyli lokomotywami, wagonami, pociągami, żywnością i produkty rolne. _ Bardzo obiecujący obszar to nowoczesny przemysł farmaceutyczny _ - zauważył.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, wicepremier Piechociński po spotkaniu z irańskim gościem wymienił rolnictwo i budownictwo jako obszary, w których mógłby nastąpić rozwój współpracy. _ Kontakty z Iranem podtrzymują polskie instytucje i przedsiębiorcy, czego przykładem są misje gospodarcze oraz uczestnictwo w targach i wystawach _ - podkreślił Piechociński.

Zachodnie sankcje, zarządzone w związku z odmownym stanowiskiem Iranu w sprawie międzynarodowej kontroli nad jego kontrowersyjnym programem nuklearnym obejmują przede wszystkim embargo na surowce energetyczne z Iranu, ale także ograniczenia handlu towarami podwójnego zastosowania, sprzętem oraz technologiami dla przemysłu petrochemicznego i gazowego, przekazów pieniężnych czy dostępu Iranu do zachodnich rynków i usług finansowych.

W związku z sankcjami głównymi partnerami gospodarczymi Iranu stały się Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Według danych ministerstwa gospodarki, obroty handlowe z Iranem w 2013 r. wyniosły 77 mln dol., z czego import stanowił ok. 30 mln dol., a eksport 47 mln dol. Za pierwsze osiem miesięcy 2014 r. obroty rdr wzrosły o prawie 30 proc., a polski eksport - o 59 proc. Z Iranu Polska importuje przede wszystkim produkty rolne: winogrona suszone i śliwki, pistacje oraz podroby zwierzęce. Eksportujemy chłodziarko-zamrażarki, inny sprzęt AGD, ciągniki i pompy wtryskowe.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz