Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory samorządowe 2014. Halicki: Szereg błędów w przetargu na system dla PKW

0
Podziel się:

Andrzej Halicki uważa, że żadna poważna firma nie złożyła ofert do PKW, a ostrzeżenia ABW o braku bezpieczeństwa zostały zignorowane.

Wybory samorządowe 2014. Halicki: Szereg błędów w przetargu na system dla PKW
(Andrzej Stawinski/REPORTER)
bEJLKltx

Organizacja przetargu w PKW na warunkach nie do spełnienia, kwestia wyboru systemu na podstawie kryterium ceny i zignorowanie ostrzeżeń ABW to błędy, których nie powinno być - uznał dziś rozmowie z TVP Info minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki (PO).

Zdaniem szefa resortu cyfryzacji żadna poważna firma nie złożyła ofert do PKW, a ostrzeżenia ABW o braku bezpieczeństwa w tworzonym systemie zostały zignorowane. _ To jest szereg błędów, który nie powinien mieć miejsca _ - dodał minister.

Halicki zwrócił też uwagę, że Państwowa Komisja Wyborcza powinna mieć przygotowany system awaryjny. _ Jeżeli mówimy o samym systemie, powinien być tzw. back-up, serwer zastępczy i alternatywna możliwość wpisywania protokołów do systemu - mówił. - Dawno powinno być to zrobione w sposób tradycyjny i nie byłoby zamieszania. Jeżeli nie można skorzystać z alternatywnego podłączenia i wyeliminowania tego błędu, czy tych błędów, które mają miejsce w systemie, tutaj rzeczywiście organizacyjnie PKW zawiodła _.

bEJLKltz

Halicki zauważył, że problemy przy wyborach samorządowych wynikają m.in. z małej ilości czasu na przetarg na system informatyczny dla PKW. Uznał za _ co najmniej nonszalancką _ próbę wprowadzenia nowego systemu w trzy miesiące i bez sprawdzania go.

Podkreślił jednak, że same wybory zostały przeprowadzone rzetelnie. _ Organizacyjnie PKW dała plamę, co do tego nie ma wątpliwości, to jest skandal, który nie może się powtórzyć - powiedział. - Ale czym innym jest zliczanie tych protokołów i na końcu uzyskanie tego wyniku, a czym innym przeprowadzenie samych wyborów _.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJLKlua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)