Notowania

kazachstan
27.04.2015 07:23

Wybory w Kazachstanie. Nazarbajew zdobył 97,7 proc. głosów

Frekwencja w przedterminowych wyborach prezydenckich wyniosła 95,22 proc. - podała Centralna Komisja Wyborcza, ogłaszając wstępne wyniki głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LASKI DIFFUSION/EASTNEWS)

W niedzielnych przedterminowych wyborach prezydenckich w Kazachstanie obecny szef państwa Nursułtan Nazarbajew zdobył 97,7 proc. głosów - podała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza, ogłaszając wstępne wyniki głosowania.

Frekwencja wyniosła 95,22 proc. Wybory monitorowało ponad 1100 obserwatorów z OBWE, Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Było rzeczą niemal pewną, że 74-letni Nazarbajew wygra niedzielne głosowanie. Kazachskie elekcje należą do najbardziej przewidywalnych na świecie.

W wyborach w 2011 roku Nazarbajew zdobył 95,5 proc. głosów, a w 2005 roku 91,15 proc. W tym roku jego rywalami byli Turgun Syzdykow z Komunistycznej Ludowej Partii Kazachstanu oraz przedstawiciel federacji związków zawodowych Abelgazi Kusainow. Syzdykow otrzymał 1,6 proc. głosów, a Kusainow 0,7 proc.

Nazarbajew rządzi 17-milionowym Kazachstanem jako prezydent od uzyskania przez ten kraj niepodległości po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Ale i wcześniej w latach 80. XX wieku stał na czele komunistycznych władz republiki, która wchodziła wówczas w skład Związku Radzieckiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Odrzucili pomysł Putina o wspólnej walucie Kazachstan odrzuca pomysł prezydenta Rosji Władimira Putina z ubiegłego miesiąca, by w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) obowiązywała wspólna waluta.
Rosja i Kazachstan na handlowej wojnie Według dziennika "Kommiersant", sprawa jest poważna, bowiem z kazachstańskich sklepów znikają niemal wszystkie rosyjskie produkty spożywcze.
Kazachstan nie chce już paliwa z Rosji Astana chce chronić swój rynek wewnętrzny. Rosyjskie paliwa znacznie potaniały z powodu spadku wartości rubla.
Tagi: kazachstan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz