Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Trump wybrał miliardera do "zespołu przejściowego". Dolina Krzemowa oburzona

14
Podziel się:

„Miliarder postawił na Trumpa i ten teraz się odpłaca” pisze amerykański dwutygodnik biznesowy "Fortune". Peter Thiel, który dorobił się fortuny w Dolinie Krzemowej, został włączony w skład "zespołu przejściowego" nowego prezydenta USA.

Trump wybrał miliardera do "zespołu przejściowego". Dolina Krzemowa oburzona
(ANDREW GOMBERT/PAP/EPA)

Miliarder postawił na Trumpa i ten teraz się odpłaca - pisze amerykański dwutygodnik biznesowy "Fortune". Peter Thiel, który dorobił się fortuny w Dolinie Krzemowej i wspierał Trumpa w kampanii, został włączony w skład "zespołu przejściowego" nowego prezydenta USA.

Obóz Trumpa potwierdził swoją decyzję o wyborze Thiela w piątek po tym, jak w prasie pojawiły się przecieki na ten temat. Thiel był jednym z nielicznych w Dolinie Krzemowej, którzy publicznie poparli Trumpa w wyborach. Zrobił to oficjalnie na konwencji Republikanów i złożył donację 1,25 mln dolarów na kampanię.

Thiel był za to zresztą atakowany przez środowisko "nowych technologii". Tłumaczył się potem, że nie zgadza się z Trumpem w niektórych bardziej zapalnych kwestiach, ale całokształt programu mu się bardzo podoba.

Jak podaje "Fortune", Thiel, którego Trump nominował na członka komitetu wykonawczego w tzw. zespole przejściowym, może zyskać na potencjalnych decyzjach nowej administracji. Na przykład jest jednym z inwestorów w firmie Lyft, która na zasadzie podobnej do Ubera umożliwia dogadywanie się na usługi transportowe pomiędzy pasażerami a kierowcami mającymi wolne miejsce w samochodzie.

Lyft miał szereg problemów prawnych z władzami, bo jest konkurencją dla korporacji taksówkowych. Kalifornijska Komisja do spraw Publicznych Usług ukarała jego firmę 20 tysiącami dolarów kary w 2012 roku, później odbywał się szereg rozpraw sądowych z władzami publicznymi i sądy ostatecznie przyznawały zazwyczaj spółce prawo do wykonywania usług. Zwycięstwo Trumpa może ukrócić atak władz stanowych na spółkę.

"Fortune" wskazuje jeszcze, że Thiel jest współzałożycielem spółki Palantir, specjalizującej się w analizie wielkich zasobów danych (big data), która utrzymuje się głównie z rządowych kontraktów.

Thiel jest poza tym współtwórcą giganta płatności bezgotówkowych PayPal i jednym z pierwszych inwestorów Facebooka.

Wielu inwestorów w Dolinie Krzemowej jest mocno niezadowolonych ze zwycięstwa Trumpa i składają nawet postulaty wyłączenia Kalifornii ze Stanów Zjednoczonych. Kalifornia zresztą jest stałym wyborcą Demokratów. Clinton wygrała tam przewagą aż 28,3 proc. głosów. Rozwinięty tam system socjalny i gigantyczne zadłużenie (stan wiele razy ocierał się o bankructwo) sprawiają, że złośliwi nazywają ten stan nawet "Ludową Republiką Kalifornii" (People's Republic of California).

Poza Thielem do składu zarządu zespołu przejściowego nominowani zostali również: kontrkandydat w nominacji prezydenckiej Trumpa wśród Republikanów - Ben Carson, gubernator stanu New Jersey Chris Christie, były spiker Izby Reprezentantów Newt Gingrich, były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani oraz senator Jeff Sessions. Wszyscy zostali wiceprezesami zespołu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
pisowiec
7 lat temu
amerykanie eliminują niewygodnych prezydentów my premierów
galop
7 lat temu
a ja myślałem, że o pad-a chodzi, blaszczaka, bądź macierwiecza - ewentualnie waszczykowski a tutaj ...
czosnek
7 lat temu
Postawili na sondażową "pewniaczkę" i teraz są oburzeni na Trampa, a powinni na media które ich w błąd wprowadziły. Media szykowały coś w stylu "samospełniającej się przepowiedni" i przeliczyły się, to dokładnie tak jak u nas.
iwo
7 lat temu
Boli, że się nie załapali.
qwerty
7 lat temu
A co Clinton by nie wywianowała donatorów? Już ją kupiły kraje arabskie dając łapówki ok 100 mln