Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Wenezueli. Prezydent zapowiada większe wydatki socjalne

0
Podziel się

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro winą za problemy gospodarcze obarczył opozycję.

Wybory w Wenezueli. Prezydent zapowiada większe wydatki socjalne
(Fabio Rodrigues Pozzebom/ABr/CC BY 3.0 BR/Wikimedia)
bDzHztrF

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział podniesienie emerytur i stypendiów dla studentów, a także budowę mieszkań dla osób ubogich. Winą za problemy gospodarcze szef państwa obarczył opozycję.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Maduro wielokrotnie zapewniał, że odniesie się do stanu finansów państwa, które zostały dotknięte spadającymi cenami ropy naftowej na światowych rynkach. Zapowiadał też przeprowadzenie szeregu reform, w tym redukcję wydatków publicznych.

Jednak w trakcie trwającego prawie trzy godziny przemówienia Maduro zaapelował tylko do społeczeństwa o większe zaufanie dla działań socjalistycznego rządu. Jego zdaniem wszelkie problemy gospodarcze są wynikiem sabotażu prowadzonego przez opozycję.

bDzHztrH

Poinformował także o planach wdrożenia nowych programów socjalnych, w ramach których mają o 15 proc. wzrosnąć emerytury, a państwo wybuduje 400 tys. nowych mieszkań dla ubogich.

Maduro nie wykluczył jednak możliwości podniesienia cen na paliwa przyznając, że są one obecnie "zniekształcone". Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących czasu wprowadzenia podwyżek.

Wenezuela ma najniższe na świecie ceny na stacjach benzynowych, dzięki wysokim dotacjom rządowym. Cena galonu benzyny (około 3,78 litra) to zaledwie równowartość 5 amerykańskich centów - pisze agencja Associated Press.

Nacjonalizacje, szykany wobec biznesu i kontrola cen doprowadziły w Wenezueli do wzrostu inflacji do 60 proc. - największej w Ameryce Łacińskiej - i braku podstawowych towarów. Na czarnym rynku cena dolara dziesięciokrotnie przekracza kurs oficjalny wynoszący 6,3 bolivara za 1 USD.

bDzHztrN
Czytaj więcej w Money.pl
Mają najwięcej ropy, ale też i olbrzymie długi Wenezuela ma w tym roku do spłacenia 12 mld dol. międzynarodowego długu, inflacja wynosi 63 procent.
Wenezuela na ostrym politycznym zakręcie Poparcie społeczne dla prezydenta Wenezueli spadło do rekordowo niskiego poziomu 22 procent.
Cena paliwa coraz niższa Na stacjach benzynowych w dalszym ciągu obniżki. Głównym powodem są zniżkujące notowania ropy naftowej na światowych rynkach - baryłka jest już prawie dwa razy tańsza niż przed rokiem. Sytuacja wynika głównie z nadpodaży surowca na świecie i braku ograniczenia produkcji przez kraje OPEC. Z drugiej strony spada zapotrzebowanie na ropę, m.in. w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji w Polsce ceny paliw od lipca ...
bDzHztsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)