Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej będzie kosztował BP aż 18,7 miliarda dolarów

0
Podziel się:

W ramach zawartej w czwartek ugody koncern energetyczny BP wypłaci rządowi USA i pięciu stanom łącznie 18,7 mld dolarów.

Wyciek ropy do Zatoki Meksykańskiej będzie kosztował BP aż 18,7 miliarda dolarów
(F. Carter Smith)

W ramach zawartej w czwartek ugody koncern energetyczny BP wypłaci rządowi USA i pięciu stanom łącznie 18,7 miliardów dolarów z tytułu roszczeń, będących skutkiem wycieku ropy z platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Obie strony zmobilizowały dziesiątki prawników a akta sprawy liczyły 90 tysięcy stron.

Jak zaznaczyło ministerstwo sprawiedliwości USA, może to być najwyższa w dziejach Stanów Zjednoczonych kwota ugody, której stroną jest tylko jeden podmiot.

20 kwietnia 2010 roku na kontrolowanej przez BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon nastąpił wybuch, który spowodował śmierć 11 osób i trwający blisko trzy miesiące wyciek ropy z podmorskiego złoża. Jak ustalono w trakcie przewodu sądowego, do wód Zatoki Meksykańskiej przedostało się 3,19 mln baryłek ropy, powodując znaczne szkody ekologiczne.

Zgodnie z amerykańskim prawem koncern BP miał zapłacić 1100 dolarów kary za każdy galon ropy jaka dostała się do środowiska naturalnego. Prokuratura planowała udowodnić, że do wycieku doszło przez lekkomyślność firmy i groziło kilkunastokrotnie wyższą karą. Ostatecznie wyciek tylko jednej baryłki kosztował ponad 5 tysięcy dolarów.

Ugoda dotyczy zarówno kar finansowych za naruszenie ustawy o ochronie wód, jak też roszczeń odszkodowawczych, wysuniętych przez 400 instytucji rządowych oraz władze Alabamy, Florydy, Luizjany, Missisipi i Teksasu. Świadczenia dla tych pięciu stanów wyniosą łącznie ponad 6,8 mld dolarów.

- To realistyczne rozstrzygnięcie, które zapewnia jasność i pewność wszystkim stronom. Dla BP porozumienie to reguluje najistotniejsze zobowiązania wynikające z tego tragicznego wypadku - napisał w oświadczeniu prezes BP Bob Dudley.

- Porozumienie to nie tylko wyrówna szkody wyrządzone naszemu wybrzeżu przez wyciek ropy z Deepwater Horizon, pozwoli ono także Luizjanie kontynuować zdecydowaną walkę z erozją brzegową - powiedział gubernator Luizjany Bobby Jindal.

Według internetowego wydania BBC News wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej to największa tego typu katastrofa po wycieku ropy w Kuwejcie podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku i wycieku w Meksyku w 1979 roku. BP straciła w ciągu dwóch miesięcy od wybuchu na platformie wiertniczej ponad jedną trzecią swojej wartości rynkowej, czyli około 67 mld dol.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)