Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Wycinka drzew. Tarnów obniżył stawki dla inwestorów

73
Podziel się:

Politycy zapowiadają ponowne zaostrzenie przepisów dotyczących wycinki drzew, tymczasem Tarnów właśnie złagodził podejście do przedsiębiorców, którzy chcą wyciąć drzewa. Od początku roku to od samorządów zależy wysokość opłat za wycinkę dla inwestorów. I tak np. Kraków podniósł opłatę do maksymalnej możliwej stawki.

Wycinka drzew. Tarnów obniżył stawki dla inwestorów
(Mariusz Gaczynski/ EastNews)

Tarnów skorzystał z nowych przepisów i obniżył stawki nawet 7-krotnie. Np. za wycięcie dębu o obwodzie trzech metrów przedsiębiorca w Tarnowie zapłaci 7,5 tysiąca złotych - a nie 54 tysiące jak do tej pory.

Dyrektor wydziału ochrony środowiska tarnowskiego magistratu Marek Kaczanowski powiedział Radiu Kraków, że jego miasto od dawna apelowało do parlamentarzystów o obniżenie opłat i kar za wycinkę drzew dla inwestorów. Jego zdaniem, nie były one adekwatne do lokalnych realiów i powodowały nadużycia. Niektórzy przedsiębiorcy albo odstępowali od inwestycji na danym terenie, albo starali się na różne sposoby doprowadzić drzewa do uschnięcia.

Zupełnie inaczej do tej sprawy podszedł Kraków, przyjmując maksymalną stawkę 500 złotych za centymetr obwodu wycinanego drzewa. Czyli za wycinkę tej samej lipy przedsiębiorca w Tarnowie zapłaci po obniżce nieco ponad 2 tysiące złotych, a w Krakowie - 75 tysięcy. Ale też w większości przypadków Kraków chętnie zamienia opłatę za wycinkę drzew dla inwestorów na nowe nasadzenia. I stąd wysoka opłata.

Tarnowscy radni, którzy właśnie zgodzili się na znaczące obniżenie opłat za wycinkę drzew dla przedsiębiorców, zapewniają, że w razie masowych wycinek - podniosą stawki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
monzaba
7 lat temu
Link z głównej brzmi "Tania wycinka drzew. Stawki 600 procent w dół". Gdyby tak było, władze Tarnowa płaciłby inwestorom pięciokrotność stawki za każde wycięte drzewo. Droga Wirtualna Polsko, zatrudnij proszę redaktorów z wykształceniem przynajmniej podstawowym.
ARTI
7 lat temu
Kupiłem działkę z 1 drzewem, obecnie mam 1 000 nasadzeń, krzewów i drzew, moja działka moje nasadzenia, moja decyzja. W ogrodzie ja jestem gospodarzem i ja muszę decydować co do wycinki, przesad i nowych nasadzeń. PIS pokazał że jest partią wolności obywatelskiej i włączył obywateli do współdecydowania o dobro ogólnonarodowe. 100 kroć dzięki za mądrą decyzję PISu w samodecydowaniu ogrodników z zamiłowania. Inni jak chcą kochać przyrodę, niech zakładają ogrody jak ja - rękawy zakasać i do roboty. Miasta również niech zajmą się terenami zielonymi w swoich granicach i planują zieleńce dla ludzi. Każda prywatna osoba za drzewo w swoim ogrodzie powinna być nagradzana dotacjami jak rolnicy, wycinek nie będzie a będą nasady i po problemie !!!
Protest
7 lat temu
Protestujmy , każdy kto jest przeciw wycince drzew sadzi na swojej działce 10 drzew a kto nie ma działki to ją kupuje i sadzi 100
ojciec
7 lat temu
Dlaczego się tym nie zajmie CBA , ile musiał minister dostać w łapę żeby coś takiego podpisać. Mądrością to on nie grzeszy jak resztę Misiewiczów ale grabie ma duże więc przygarną sobie zapewne coś.
Olek
7 lat temu
Cały PIS. Polska w ruinie ciąg dalszy.
...
Następna strona