Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wycinka drzew. Tarnów obniżył stawki dla inwestorów

Politycy zapowiadają ponowne zaostrzenie przepisów dotyczących wycinki drzew, tymczasem Tarnów właśnie złagodził podejście do przedsiębiorców, którzy chcą wyciąć drzewa. Od początku roku to od samorządów zależy wysokość opłat za wycinkę dla inwestorów. I tak np. Kraków podniósł opłatę do maksymalnej możliwej stawki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mariusz Gaczynski/ EastNews)

Tarnów skorzystał z nowych przepisów i obniżył stawki nawet 7-krotnie. Np. za wycięcie dębu o obwodzie trzech metrów przedsiębiorca w Tarnowie zapłaci 7,5 tysiąca złotych - a nie 54 tysiące jak do tej pory.

Dyrektor wydziału ochrony środowiska tarnowskiego magistratu Marek Kaczanowski powiedział Radiu Kraków, że jego miasto od dawna apelowało do parlamentarzystów o obniżenie opłat i kar za wycinkę drzew dla inwestorów. Jego zdaniem, nie były one adekwatne do lokalnych realiów i powodowały nadużycia. Niektórzy przedsiębiorcy albo odstępowali od inwestycji na danym terenie, albo starali się na różne sposoby doprowadzić drzewa do uschnięcia.

Zupełnie inaczej do tej sprawy podszedł Kraków, przyjmując maksymalną stawkę 500 złotych za centymetr obwodu wycinanego drzewa. Czyli za wycinkę tej samej lipy przedsiębiorca w Tarnowie zapłaci po obniżce nieco ponad 2 tysiące złotych, a w Krakowie - 75 tysięcy. Ale też w większości przypadków Kraków chętnie zamienia opłatę za wycinkę drzew dla inwestorów na nowe nasadzenia. I stąd wysoka opłata.

Tarnowscy radni, którzy właśnie zgodzili się na znaczące obniżenie opłat za wycinkę drzew dla przedsiębiorców, zapewniają, że w razie masowych wycinek - podniosą stawki.

Tagi: wycinka drzew, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2017

xxxJa dziś ściąłem około 20 drzew. Większość to topole, wierzby i parę akacji. Zostało jeszcze do wycięcia około 40. Ktoś powie że to dużo. Może i tak … Czytaj całość

25-02-2017

alekludzie czekali całe dziesięciolecia aż mafia urzędników przestanie się wtrącać w ich nieruchomości,

25-02-2017

MarianJeżeli ktoś wycina to znaczy że ma taką potrzebę nie wszyscy tak robią przecież to są koszty. Ustawa jest bardzo dobra. Tak trzymać nic nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (73)