Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Zwiększenie wydatków na obronność. Macierewicz: konieczne by sprostać wymogom NATO

23
Podziel się:

- Do 2020 roku zamierzamy utrzymać nakłady na obronność na poziomie 2 procent. W 2021 roku wzrosną do 2,1 procent PKB, a potem będziemy je stopniowo zwiększać, tak by do 2032 roku osiągnąć 2,5 procent - powiedział szef MON.

Zwiększenie wydatków na obronność. Macierewicz: konieczne by sprostać wymogom NATO

Zwiększenie wydatków na obronność jest konieczne, by zrealizować program rozwoju armii zakreślony w Strategicznym Przeglądzie Obronnym i sprostać wymaganiom NATO - uważa szef MON Antoni Macierewicz. We wtorek rząd ma się zająć projektem ws. stopniowego wzrostu nakładów.

- Najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności Polski będzie przyjęcie zapisu o trwałym finansowaniu polskiego wysiłku zbrojnego w wysokości co najmniej 2 procent Produktu Krajowego Brutto rocznie. Decyzje podejmowane dotychczas w latach 2016-2017 z roku na rok, które gwarantowały wydatki na obronność na tym poziomie, teraz zostaną zastąpione ustawą, która zabezpieczy tę dolną granicę wydatków i pokaże ich perspektywę wzrostu - wskazał minister w wywiadzie udzielonym "Polsce Zbrojnej".

Jak zauważył, kluczowa będzie zmiana, że wskaźnik wysokości wydatków na obronność będzie obliczany na podstawie wartości PKB na dany rok, a nie PKB z roku poprzedniego.

- Do 2020 roku zamierzamy utrzymać nakłady na obronność na poziomie 2 procent. W 2021 roku wzrosną do 2,1 procent PKB, a potem będziemy je stopniowo zwiększać, tak by do 2032 roku osiągnąć 2,5 procent - powiedział szef MON. - Zwiększenie wydatków na obronność jest konieczne, po pierwsze byśmy mogli zrealizować program rozwoju sił zbrojnych zakreślony w SPO, a po drugie byśmy mogli sprostać wymaganiom NATO - dodał.

Zobacz także: Zobacz także: rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma

Zdaniem ministra, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump słusznie podnosi kwestię, że skoro jego kraj finansuje większość budżetu Sojuszu, to inne państwa członkowskie powinny przeznaczać na obronność 2 procent PKB na obronę. - Polska spełnia ten warunek, podczas gdy zamożniejsze kraje Europy Zachodniej mają inny punkt widzenia w tej sprawie - dodał.

Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych oraz prawa zamówień publicznych przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Projekt zakłada stopniowe zwiększanie wydatków obronnych z obecnych co najmniej 2 proc. do minimum 2,5 proc. PKB w 2030 r. i latach następnych; zwiększenie maksymalnej liczebności wojska do 200 tys. żołnierzy, w tym 130 tys. zawodowych.

Zgodnie z projektem zwiększanie wydatków na obronność w 2018 r. ma wynieść nie mniej niż 2 proc. PKB, w 2019 r. - co najmniej 2,1 proc., w latach 2020-23 - co najmniej 2,2 proc., 2024-25 - co najmniej 2,3 proc., 2026-29 - co najmniej 2,4 proc., a w 2030 r. i latach kolejnych - co najmniej 2,5 procent. Według szacunków projektodawców zmiana przepisów spowoduje wzrost wydatków obronnych o ponad 117,2 mld zł w ciągu 10 lat. Obecnie wydatki obronne - zgodnie z ustawą - wynoszą nie mniej niż 2 proc. PKB z roku poprzedniego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
mojszy
5 lata temu
Inwestycja w Antosia to najlepiej wydane pieniądze. Bo inaczej to kto nas obroni przed PO i N po następnych wyborach?
Nick
5 lata temu
No pewnie, że konieczne. Koniecznie połowę z tego dostanie Rydzyk
xxxl
5 lata temu
tu co innego a z kasą do Rydzyka św. Antoni myśli jak zdobyć kasę
realista
5 lata temu
Ogólnie OK, ale w wykonaniu Macierewicza boję się, że skończy się na zakupie 2000 sztuk P51 mustangów, dla piechoty M1 garand i generalnie wszystko w tym kierunku...
Jupiter
5 lata temu
Dalej nic tylko wydatki rządowe i zwiększanie podatków... Kiedy się znajdzie rząd ,który zadba o interesy finansowe i zarobi pieniądze na własne potrzeby z obcych kapitałów a nie wiecznie z gnębienia własnych obywateli ??? Nie dość ,że sami pobierają po kilka tys EURO wynagrodzen miesięcznie to jeszcze miliardy na jakies stare złomy wydają z naszych pieniędzy ... ZENADA dalej trwa MODA NA SUKCES odcinek 7659...
...
Następna strona