Notowania

prawo
07.03.2018 11:21

Wydobycie bursztynu będzie koncesjonowane. Branża ostrzega, że przestanie też być opłacalne

Innego zdania niż resort środowiska jest branża bursztynnicza, która obawia się o swoją przyszłość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ITAR-TASS)
Polski rynek może zalać bursztyn wydobywany - często nielegalnie - w Rosji i na Ukrainie.

300 zł na pozyskanie każdego kilograma bursztynu będą musieli płacić przedsiębiorcy, którzy zdobędą koncesję na tego typu działalność. Projekt nowego Prawa geologicznego, który ściśle reguluje wydobycie bursztynu i wprowadza nadzór Ministerstwa Środowiska, jeszcze marcu może trafić do Sejmu.

Prof. dr hab. Mariusz-Orion Jędrysek, Główny Geolog Kraju przekonywał w radiu Tok FM, że dzięki nowej ustawie branża bursztynnicza nadal będzie kwitła, ale jednocześnie wyeliminowanie zostanie przemyt i kradzież.

- Jeśli mamy cywilizowaną, czyli koncesjonowaną działalność to wiemy, kto i ile wydobywa surowca, opłacane są należyte podatki - powiedział Jędrysek i zaapelował do bursztynników o składanie wniosków o koncesję.

Wideo: jak powstaje bursztynowa biżuteria?

- Róbcie dokumentację geologiczną i przystępujcie do produkcji. Naprawdę nie ma czym się przejmować - przekonywał. - To, że branża przejdzie pod nadzór ministra środowiska, niczego nie zmienia - dodał.

Innego zdania jest jednak branża bursztynnicza, która obawia się o swoją przyszłość. Dyrektor biura Stowarzyszenia Bursztynników Michał Kosior mówi radiu Tok FM, że "założenia ministerstwa nie uwzględniają wszystkich źródeł legalnego bursztynu, a traktowanie wszystkich jak złodziei, to wylewanie dziecka z kąpielą".

Co gorsza, wydobycie bursztynu ma stać się nieopłacalne. Opłata za wydobycie tego surowca wzrośnie z 10 do aż 300 zł za kilogram. Problem polega na tym, że ustawodawca nie rozróżnia dużych kawałków bursztynu o wysokiej wartości rynkowej i drobnych kawałków, które są warte niewiele, ale to one stanowią większość wydobywanego surowca.

- Po wprowadzeniu prawa w takim stanie, jak jest proponowane w Polsce, nikt nie będzie wydobywał bursztynu, bo będzie to nieopłacalne - mówi Michał Kosior.

Warto przypomnieć, że początkowe założenia ustawy były jeszcze bardziej restrykcyjne. Ministerstwo Środowiska chciało, by za wydobycie kilograma opłata wynosiła aż 800 zł.

Tagi: prawo, wydobycie bursztynu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2018

piotrjuz niedługo bedzie wprowadzony podatek od deszczu i od powietrza za oddychanie

07-03-2018

SzyderAktualny ustawodawca niczego juz nie rozróżnia poza ściąganiem haraczy od obywateli za cokolwiek żeby tylko mieć na swoje dostatnie życie i psychiczne … Czytaj całość

07-03-2018

piotrznow jestesmy pod zaborem teraz pisu

Rozwiń komentarze (175)