Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Rosja chce odbudować sektor wydobycia ropy w Syrii

46
Podziel się:

Nowak potwierdził, że sprawa zaangażowania rosyjskich koncernów wydobywczych w odbudowę sektora petrochemicznego w Syrii była omawiana podczas jego rozmów z ministrem ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych Syrii Ali Ghanimem.

Rosja chce odbudować sektor wydobycia ropy w Syrii
(Polaris/East News)

Rosja bierze pod uwagę aktywny udział swych koncernów w odbudowie sektora wydobywczego ropy naftowej i gazu w Syrii - powiedział minister energetyki Aleksandr Nowak w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla wychodzącego w Kuwejcie dziennika "Al-Siyasa".

Nowak potwierdził, że sprawa zaangażowania rosyjskich koncernów wydobywczych w odbudowę sektora petrochemicznego w Syrii była omawiana podczas jego rozmów z ministrem ds. ropy naftowej i bogactw naturalnych Syrii Ali Ghanimem.

- Mówiliśmy o udziale naszych firm w poszukiwaniu nowych złóż, ich eksploatacji; szczególnie koncentrując się na zagadnieniach bezpieczeństwa - wyjaśnił.

Także Nowak dodał: "pozostajemy w kontakcie z partnerami w Syrii w tym, co dotyczy możliwego uczestnictwa rosyjskich przedsiębiorstw w realizacji wielkich projektów naftowych i gazowych".

Ogarnięta wojną domową Syria była przed wybuchem konfliktu jedynym ze znaczących krajów produkujących ropę naftową. Wydobywano tam 23,3 mln ton ropy rocznie, głównie na północnym wschodzie: ze złóż Karatszuk i Rumajlan oraz w środkowej części kraju. Ocenia się, że na 1 stycznia 2010 r. Syria miała 400 mln m3 rezerw ropy naftowej (za: Oil and Gas Journal) ulokowanych we wschodniej części kraju, która znalazła się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska oraz inne państwa uprzemysłowione wprowadziły embargo na handel ropą z Syrią. Sankcje gospodarcze obejmują też ograniczenie niektórych inwestycji w tym sektorze i zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE.

Restrykcje te zostały ostatni raz przedłużone w maju br. i obowiązują do 1 czerwca 2017 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Ho,ho,ho
6 lat temu
Ale się zestarzał Putin i nos mu się taki jakiś zrobił długi. I taki wesoły i zadowolony na tym zdjęciu.
jaceniuk
6 lat temu
A faszyści USA już podzielili zasoby bogactw naturalnych w syri jak w iraku, czy libi, tyle zainwestowali w "wojne domową" i wszystko na nic ! "Przez pięć ostatnich lat coraz bardziej absurdalna propaganda przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi i Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) posługuje się zarówno wcześniej uzgodnioną (na wzór rewolucji OTPORu) retoryką pokojowych protestów pod ostrzałem, jak i innym fałszywym słownictwem typu wojna domowa czy umiarkowani rebelianci. W obliczu kontynuacji interwencji, w ramach której coraz to nowi terrorystyczni i humanitarni aktorzy stale pojawiają się w teatrze sprzymierzonych z NATO szwadronów śmierci, warto prześledzić niektóre ważne zagadnienia związane z wojną w Syrii..." Więcej w artykule Eva Bartlett: Dekonstrukcja narracji NATO o Syrii ." oraz "Jeffrey Sachs: Prawdziwe oblicze Amerykanów w Syrii
Pol
6 lat temu
Dlatego wywołali wojnę
Ardian868
6 lat temu
Sankcje to są po to żeby wzmocnić dolara, który bez tego mógłby w najbliższym czasie kosztować poniżej 3,00 zł co miałoby zły wpływ na gospodarkę
ologłówny
6 lat temu
U nich już brakuje? Komuniści - piachu braknie, a co dopiero ropy.
...
Następna strona