Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ile na czarnym rynku kosztują nasze dane?

3
Podziel się:

Ile naprawdę warte są nasze dane? To ważne pytanie w obecnych czasach, gdy cyberprzestępcy polują nie tylko na instytucje finansowe, ale też na dane osobiste przeciętnych obywateli.

Ile na czarnym rynku kosztują nasze dane?
bEKwZHYl

Ile naprawdę warte są nasze dane? To ważne pytanie w czasach, gdy cyberprzestępcy polują nie tylko na instytucje finansowe, ale też na dane obywateli.

Eksperci Fortinet wskazują, ile w przybliżeniu mogą takie dane kosztować na czarnym rynku. Wiele zależy od źródła ich pochodzenia, rodzaju danych czy ich objętości.

Przestępcy wykradający dane finansowe napotykają na trzy główne problemy: skalę wykrywania oszustw, tempo, w jakim odkrywają je organy ścigania oraz bieżące śledzenie podejrzanej aktywności w internecie.

bEKwZHYn

Poza tym pojawiają się problemy dotyczące długowieczności skradzionych informacji. Dotyczy to przede wszystkim numerów kart kredytowych, kodów PIN oraz informacji o kontach bankowych.

Banki oczywiście są zainteresowane obniżeniem kosztów oszustw w ramach obsługiwanych przez nie kont. W dodatku większość banków oferuje alerty dotyczące oszustw na kartach kredytowych. Wiele osób ma oddzielne karty do celów biznesowych i osobistych, które mogą być wydawane przez różne banki. Szczegóły dotyczące każdego zakupu karty przychodzą jako powiadomienie na telefon komórkowy, zazwyczaj w ciągu kilku sekund od zakończenia transakcji.

Numery kart kredytowych

Ważne numery kart można kupić już za około pół dolara. Jeśli karta kredytowa ma przypisane nazwisko, PIN i inne ważne informacje, to według analizy Fortinet jej cena może wzrosnąć do 2–2,5 dolara.

Konta bankowe

Konta bankowe są nieco trudniejsze do wyceny. Ogólnie można założyć, że wartość ważnego konta bankowego z dołączonymi danymi logowania różni się w zależności od kwoty na nim zgromadzonej. W zeszłym roku osadzona w więzieniu została osoba, która za sprzedaż danych z jednego konta pobierała... 10 dolarów. Rachunki te miały salda w wysokości od 100 do 500 dolarów, więc wypłaty środków (jeśli udało się je zrealizować) w porównaniu z inwestycją były stosunkowo wysokie.

bEKwZHYt

W przypadku kont ze środkami przekraczającymi 20 tysięcy dolarów cena wzrastała do 70 dolarów w zamian za pełne dane logowania. Ponownie jest to informacja pochodząca od pojedynczej osoby aresztowanej za prowadzenie takiego nielegalnego biznesu.

Podstawowe informacje o kontach bankowych nie kosztują wiele. Istnieją nawet takie, za które trzeba zapłacić mniej niż jednego dolara.

Dokumentacja medyczna

Ten przypadek jest znacznie ciekawszy, ponieważ rejestry medyczne mają wyższą wartość niż bardziej powszechne typy informacji finansowych. Obecnie kosztują od 10 do 20 dolarów za rekord, a informacje o ich wartości są szerzej dostępne i dokładniejsze w porównaniu do informacji o cenach za konto bankowe.

bEKwZHYu

Konta Yahoo!

Kradzież danych użytkowników Yahoo! w 2013 roku była prawdopodobnie największą w historii,a przynajmniej największą, o której wiemy. Według różnych raportów hakerzy zdobyli wówczas około miliarda danych. Każda z trzech kopii całego skradzionego zestawu została sprzedana w cenie 300 tysięcy dolarów.

bEKwZHYO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(3)
Jowita 121
4 lata temu
Ochrona danych osobowych jest fikcją. Skoro można tymi danymi handlować, a członek rodziny o drugim osobniku ze swojej familii nie może się dowiedzieć nic , ponieważ ustawa chroni - to znaczy, że ustawa albo ma luki prawne, albo żle funkcjonują firmy. Np. banki nie mają etatowych pracowników, którzy byliby zobligowani i mieli odpowiedzialność, ale zatrudniają ludzi na zlecenia - zatem co tu się dziwić?? - to jest po prostu nienormalne.!!!!!!
lech
4 lata temu
Jak ktoś żąda od Ciebie danych to nigdy nie podaje się prawdziwych. Gwarantuję pełny ubaw i zadowolenie.
Ja504
4 lata temu
To jakim prawem Booking hom rząda przy rezerwacji hotelu numeru karty kredytowej oraz imienia i nazwiska, może ktoś w końcu sie tym zajmie ?!!!!
bEKwZHYP