Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej. Zagrożą polskiej gospodarce [WIDEO]

Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej. Zagrożą polskiej gospodarce

 

 

Wyniki polskiej gospodarki pozytywnie zaskakują analityków, nasila się tylko jedno poważne zagrożenie. To sytuacja na rynku pracy i coraz szybszy wzrost wynagrodzeń. Z tego powodu w przyszłym roku powinna być podwyżka stóp procentowych, kredyty zaczną drożeć.

- Polska gospodarka rośnie w bardzo szybkim tempie, co powinno skłaniać bank centralny do podwyżki stóp procentowych, aby uniknąć przegrzania gospodarki - mówi w rozmowie z MarketNews24 Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Dlaczego więc prawdopodobnie nie będzie w tym roku podwyżek stóp procentowych? - Bo jednak nierównowagi w naszej gospodarce narastają bardzo powoli, co zaskakuje chyba wszystkich ekonomistów - wyjaśnia Piotr Bujak. - Nawet na rynku mieszkaniowym nie ma nadmiernego wzrostu cen. NBP nie musi się spieszyć ze wzrostem stóp.

O ile w tym roku nie dojdzie do wzrostu stóp procentowych, jak zapewnia NBP, to podwyżki należy się spodziewać w przyszłym roku. Z powodu sytuacji na rynku pracy i wzrostu wynagrodzeń.

- Pod koniec 2017 r. płace nominalnie rosły o ponad 7 proc. i w kolejnych kwartałach wzrost wynagrodzeń będzie jeszcze szybszy. W konsekwencji ceny będą rosnąć, w 2019 r. inflacja trwale przekroczy cel inflacyjny 2,5 proc.

Dlatego w 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zacznie podwyższać stopy procentowe.

kredyt, rpp, stopy procentowe
Czytaj także
Polecane galerie
NN
2018-03-04 12:01
I co z tego, że pensje rosną? Lepszą pracę proponują mi w innym mieście - ale w obecnym mam mieszkanie.
ufo
2018-02-19 10:54
Kpiny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yadvi
2018-02-18 12:57
Płaca 7% a inflacja 2,5%? Chyba odwrotnie...
Wystarczy spojrzeć na ceny artykułów spożywczych.
Pokaż wszystkie komentarze (6)