Zatrudnienie poszło w górę o 1 procent, a wynagrodzenia wzrosły o 3,4 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż spodziewali się tego analitycy w przypadku wynagrodzeń i więcej od prognoz w przypadku zatrudnienia. Według najnowszych danych przeciętne wynagrodzenie brutto spadło w sierpniu do poziomu 4025 złotych. Resort pracy podał również ważną informację. Już wiadomo o ile wzrośnie w 2016 roku płaca minimalna.
Rynek spodziewał się wzrostu zatrudnienia o 0,9 procent rok do roku. W przypadku wynagrodzeń prognozy wskazywały na wzrost o 3,5 procent rok do roku.
Źródło: Money.pl, na podstawie danych GUS
W lipcu wynagrodzenia wzrosły o 3,3 proc. w skali roku do poziomu 4095 zł.
Pojawiły się również nowe informacje z resortu pracy dotyczące wynagrodzeń. Płaca minimalna zostanie podniesiona z dniem 1 stycznia 2016 roku o 100 złotych do poziomu 1850 złotych brutto. Daje to wzrost wynagrodzeń o 5,7 procent. Minimalna pensja dotyczy osób zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.
O tym ile możemy kupić za przeciętną pensję decyduje poziom inflacji. W przypadku naszej gospodarki mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen konsumpcyjnych od 14 miesięcy. We wtorek 15 września GUS podał, że ceny w sierpniu spadły o 0,6 procent rok do roku.