Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów do sejmików. Zobacz cząstkowe dane z PKW [MAPY]

0
Podziel się:

Państwowa Komisja Wyborcza podała fragmentaryczne wyniki po przeliczeniu niecałej połowy głosów. Świetny wynik PSL. Na razie.

Wyniki wyborów do sejmików. Zobacz cząstkowe dane z PKW [MAPY]
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Ludowcy na tę chwilę prowadzą w sześciu województwach. Wraz ze spływaniem brakujących protokołów, wyniki będą się jednak zasadniczo zmieniać. PKW podjęła decyzję o wprowadzeniu "alternatywnego sposobu podsumowania wyników wyborów". Są kłopoty z drukowaniem protokołów.

Aktualizacja 17:05

_ - Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych godzin uda nam się usunąć usterkę, bo w innym razie pozostaje nam system liczenia ręcznego - _powiedział przedstawiciel PKW.

Kilka godzin, albo dwa dni - poczekamy na pełne wyniki wyborów samorządowych. Państwowa Komisja Wyborcza zmaga się z systemem informatycznym, który póki co nie działa tak jak powinien.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział podczas konferencji prasowej, że jeśli uda się uruchomić system informatyczny w pełni, to liczenie głosów zajmie kilka godzin. Od chwili uruchomienia systemu, liczenie powinno potrwać 4-5 godzin. Jeśli wyniki trzeba będzie przeliczać w sposób alternatywny, na wyniki możemy poczekać nawet do środy.

Jak zapewnia PKW, system działa na podstawowym poziomie, czyli można do niego wprowadzać dane. Problemem jest przeliczenie głosów oddanych na konkretnych kandydatów i komitety na liczbę mandatów. Nie jest wykluczone, że trzeba będzie to robić ręcznie.

Państwowa Komisja Wyborcza tłumaczy, że kłopot z systemem informatycznym wynika między innymi z procedury przetargowej, która znacząco opóźniła wdrożenie. PKW uważa, że system ten powinien zostać wyłączony z tego wymogu jako element systemu bezpieczeństwa państwa. Kazimierz Czaplicki podkreślił, że PKW dysponuje opinią Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, że zapewnienie właściwego przebiegu wyborów, to jeden z elementów zagwarantowania bezpieczeństwa państwa.

Cząstkowe wyniki wyborów

Komisja podaje niepełne oficjalne wyniki wyborów. Frekwencja wyniosła 47,42 proc. To rekord w wyborach samorządowych. - _ Mamy już wyniki ze 104 tysięcy protokołów na 120 tysięcy _ - poinformowała Stefan Jaworski z PKW. Poinformował także, że niezależnie od systemu informatycznego wprowadzane są "alternatywne sposoby podsumowania wyników".

O godzinie 9.15 PKW nie podała aktualnych, zbiorczych danych na temat wyborów do sejmików. Ostatni komunikat pochodzi więc z godziny 6.15, kiedy to podczas mocno opóźnionej ze względu na awarię systemu informatycznego konferencji, PKW podała cząstkowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich. Wyniki - nieoficjalne, cząstkowe, prezentowane na mapie - dotyczyły 55 295 ze 123 367 protokołów. Dane o frekwencji - jak powiedział komisarz Stefan Jaworski - jeszcze nie zostały ustalone. W przypadku wyborów do rad gmin, prezydentów, wójtów i burmistrzów było to jednak niecałe 48 procent.

Zobacz cząstkowe wyniki, ogłoszone przez PKW o godz. 6:15 (frekwencja z godziny 15:15)

Jedyne dane, jakie o godzinie 9.15 podała PKW w kwestii wyborów do sejmików, to dane o województwach, w jakich poszczególne komitety ogólnopolskie uzyskały najlepszy wynik.

 • Polskie Stronnictwo Ludowe warmińsko-mazurskie - 40,33% podlaskie - 40,20% lubelskie - 37,66%
  • Demokracja Bezpośrednia łódzkie - 1,29%
  • Prawo i Sprawiedliwość podkarpackie - 45,57% małopolskie - 41,60% lubelskie - 32,59%
  • Platforma Obywatelska pomorskie - 37,19% dolnośląskie - 33,11% zachodniopomorskie - 32,86%
  • Ruch Narodowy podkarpackie - 2,43%
  • Sojusz Lewicy Demokratycznej lubuskie - 14,76% zachodniopomorskie - 12,10% wielkopolskie - 10,36%
  • Nowa Prawica pomorskie - 4,10% małopolskie - 4,05% dolnośląskie - 3,97%

Sondażowe wyniki, podane wczoraj o 21 przez Ipsos po badaniu exit poll dla TVN24, TVP i Polsat news wskazywały na wygraną Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do władz wojewódzkich różnicą ponad 4 punktów procentowych.

Sondażowe poparcie dla komitetów wyborczych w sejmikach wojewódzkich

Rozkład poparcia - według tych samych sondaży - pokazywał, że Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska podzieliły się po równo województwami. Każda z partii zwyciężyła w ośmiu.

Sondażowi zwycięzcy wyborów do sejmików wojewódzkich:

źródło: sondaż IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News

Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki wyborów na razie tylko cząstkowe. Była awaria systemu, trzeba go było zresetować Mamy kłopoty z liczeniem głosów, dysponujemy jedynie bardzo cząstkowymi wynikami głosowania - informują przedstawiciele PKW.
Zobacz, gdzie wygrało PiS, a gdzie PO Wyniki sondaży exit poll pokazują, jak rozłożyło się poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich.
Grupiński do PiS: Nie cieszcie się z sukcesu Szef klubu PO zapowiada powtórkę z koalicji rządowej na poziomie województw.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)