Notowania

wybory samorządowe 2014
16.11.2014 22:32

Wyniki wyborów samorządowych 2014. Zobacz, gdzie wygrało PiS, gdzie PO i gdzie Jarosław Kaczyński odbił władzę Ewie Kopacz

Wyniki sondaży exit poll pokazują, jak rozłożyło się poparcie w wyborach do sejmików wojewódzkich.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ośmiu województwach wyniki wyborów do sejmików sondaże dają zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego. Rządząca Platforma wygrała też w ośmiu przypadkach, choć w skali kraju zanotowała gorszy wynik.

aktualizacja 23:43

Sondaże w skali kraju dają PiS 31,5 procent poparcia. Platforma zdobyła o 4,2 punktu mniej. Obie partie podzieliły się - według sondaży exit poll IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News - równą liczbą województw.

Sondażowi zwycięzcy wyborów do sejmików wojewódzkich:

źródło: sondaż IPSOS dla TVN24, TVP i Polsat News

W porównaniu z wynikami przed czterema laty Prawo i Sprawiedliwość może mówić o gigantycznej poprawie. W 2010 roku partia Jarosława Kaczyńskiego wygrała wybory do sejmików w trzech województwach. W Podlaskiem był co prawda remis, jeśli chodzi o liczbę mandatów, lecz minimalnie wyższe poparcie miała Platforma Obywatelska. W 2014 roku PiS odbił cztery regiony.

Zwycięzcy wyborów do sejmików wojewódzkich w 2010 roku:

źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Partia Ewy Kopacz straciła w tym roku nie tylko Podlasie, ale również Śląsk, Łódzkie i Mazowsze. Jeśli chodzi o Ludowców, to z jednej strony stracili dziś zwycięską pozycję w województwie świętokrzyskich, ale w skali kraju odnotowali wzrost poparcia z 16,3 do 17 procent. Przynajmniej jeśli chodzi o wyniki sondażowe.

Tagi: wybory samorządowe 2014, wyniki wyborów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz