Notowania

Wyrok unijnego trybunału nie w smak Polsce. Unia przeciwna monopolowi na dowody

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że na druk takich dokumentów, jak dowody osobiste czy paszporty powinny być rozpisywane przetargi. Ten konkretny wyrok dotyczy Austrii, ale można go odnieść również do naszego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Kaniewski/REPORTER)
W Polsce dowody są domeną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Tymczasem monopol na dowody i szereg innych dokumentów ma u nas Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, czyli spółka skarbu państwa nadzorowana przez MSWiA. I nic nie zapowiada, że się to zmieni - czytamy w czwartkowym "Dzienniku".

W Sejmie toczą się bowiem prace, mają umocnić monopol PWPW. Spółka ma zyskać status Drukarni Narodowej i nadal mieć wyłączność m.in. w produkcji dowodów, paszportów czy legitymacji potwierdzających niepełnosprawność.

Zobacz też: Szwed o projekcie kodeksu pracy: Mamy problem

Według PWPW, cytowanej przez "Dziennik", na produkcję takich dokumentów powinien być państwowy monopol, bo rozpisywanie przetargów i powierzanie tego zadania prywatnym wykonawcom mogłoby obniżyć poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych obywateli. Poza tym monopol jest stosowany w wielu unijnych krajach.

Taki sam argument poruszała Austria. Jednak zdaniem trybunału UE nie ma takiego zagrożenia, bo kontrolę nad wykonawcą państwo bez problemu może sobie zapewnić w warunkach przetargu. A bezpieczeństwo danych może być wręcz większe niż w przypadku projektów realizowanych przez kontrolowane przez Skarb Państwa spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: dokumenty, dowody, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2018

PawełZ komentuje to po naszemu. Wypiedalać skurwysyny, mam wam płacić za moje dokumenty? Siedzą taki kurwy w trybunale i nie mają się czym zająć, wescie … Czytaj całość

22-03-2018

izaI dobrze polsce sie nigdy nic nie podoba!!!polska powinna opuscuic ue i rzadziec sobie jak im sie podoba!!!!wstyd mi ze jestem polakiem nie o taka … Czytaj całość

22-03-2018

aaaaDrukowanie pieniędzy, dowodów osobistych, paszportów itp powinno odbywać się tylko w mennicy państwowej. "Urzędnicy" eurokołchozu niedługo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (61)