Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyrok unijnego trybunału nie w smak Polsce. Unia przeciwna monopolowi na dowody

Wyrok unijnego trybunału nie w smak Polsce. Unia przeciwna monopolowi na dowody

W Polsce dowody są domeną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
W Polsce dowody są domeną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że na druk takich dokumentów, jak dowody osobiste czy paszporty powinny być rozpisywane przetargi. Ten konkretny wyrok dotyczy Austrii, ale można go odnieść również do naszego kraju.

Tymczasem monopol na dowody i szereg innych dokumentów ma u nas Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, czyli spółka skarbu państwa nadzorowana przez MSWiA. I nic nie zapowiada, że się to zmieni - czytamy w czwartkowym "Dzienniku".

W Sejmie toczą się bowiem prace, mają umocnić monopol PWPW. Spółka ma zyskać status Drukarni Narodowej i nadal mieć wyłączność m.in. w produkcji dowodów, paszportów czy legitymacji potwierdzających niepełnosprawność.

Zobacz też: Szwed o projekcie kodeksu pracy: Mamy problem

 

 

Według PWPW, cytowanej przez "Dziennik", na produkcję takich dokumentów powinien być państwowy monopol, bo rozpisywanie przetargów i powierzanie tego zadania prywatnym wykonawcom mogłoby obniżyć poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych obywateli. Poza tym monopol jest stosowany w wielu unijnych krajach.

Taki sam argument poruszała Austria. Jednak zdaniem trybunału UE nie ma takiego zagrożenia, bo kontrolę nad wykonawcą państwo bez problemu może sobie zapewnić w warunkach przetargu. A bezpieczeństwo danych może być wręcz większe niż w przypadku projektów realizowanych przez kontrolowane przez Skarb Państwa spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Ffttrrr
2018-08-21 23:03
Ale wówczas trudniej wkręcić partyjnych kolegów albo rodzinkę na intratną posadkę.
gość
2018-07-13 07:40
no to pieniądze również a że ludzie będą tracić to Unia oskarży takie państwo o brak nadzoru. Dobre. Wszędzie luki do przestępstw.
Bggbhgfg
2018-03-22 21:14
U nas jes zamordyzm i dyktatura. Państwo chce wszystko kontrolować, wszystkich inwigilować i zastraszać. To dyktatura, obywatel musi się bać państwa i czuć jego zgniły oddech na plecach. Typowy układ niewolniczy.
Pokaż wszystkie komentarze (61)