Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Wyrok unijnego trybunału nie w smak Polsce. Unia przeciwna monopolowi na dowody

61
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że na druk takich dokumentów, jak dowody osobiste czy paszporty powinny być rozpisywane przetargi. Ten konkretny wyrok dotyczy Austrii, ale można go odnieść również do naszego kraju.

W Polsce dowody są domeną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
W Polsce dowody są domeną Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Tymczasem monopol na dowody i szereg innych dokumentów ma u nas Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, czyli spółka skarbu państwa nadzorowana przez MSWiA. I nic nie zapowiada, że się to zmieni - czytamy w czwartkowym "Dzienniku".

W Sejmie toczą się bowiem prace, mają umocnić monopol PWPW. Spółka ma zyskać status Drukarni Narodowej i nadal mieć wyłączność m.in. w produkcji dowodów, paszportów czy legitymacji potwierdzających niepełnosprawność.

Zobacz także: Zobacz też: Szwed o projekcie kodeksu pracy: Mamy problem

Według PWPW, cytowanej przez "Dziennik", na produkcję takich dokumentów powinien być państwowy monopol, bo rozpisywanie przetargów i powierzanie tego zadania prywatnym wykonawcom mogłoby obniżyć poziom bezpieczeństwa wrażliwych danych obywateli. Poza tym monopol jest stosowany w wielu unijnych krajach.

Taki sam argument poruszała Austria. Jednak zdaniem trybunału UE nie ma takiego zagrożenia, bo kontrolę nad wykonawcą państwo bez problemu może sobie zapewnić w warunkach przetargu. A bezpieczeństwo danych może być wręcz większe niż w przypadku projektów realizowanych przez kontrolowane przez Skarb Państwa spółki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
Ffttrrr
6 lat temu
Ale wówczas trudniej wkręcić partyjnych kolegów albo rodzinkę na intratną posadkę.
gość
6 lat temu
no to pieniądze również a że ludzie będą tracić to Unia oskarży takie państwo o brak nadzoru. Dobre. Wszędzie luki do przestępstw.
Bggbhgfg
6 lat temu
U nas jes zamordyzm i dyktatura. Państwo chce wszystko kontrolować, wszystkich inwigilować i zastraszać. To dyktatura, obywatel musi się bać państwa i czuć jego zgniły oddech na plecach. Typowy układ niewolniczy.
Andrzej
6 lat temu
wyrok dotyczy Austrii a tu wszyscy uderzają w patriotyczne nuty, jesteśmy jednym z 28 krajów nie pępkiem świata
kiuy6tg
6 lat temu
Ja proponuję UE by sami drukowali dla nas dowody .Cena 1 zł polski ,gwarancja dowodu 100 lat i gdy zostaną złamane zabezpieczenia to producent wymieni Wszystkie na nowe wolne od wad .I co na to WYNIOSŁA I BEZCZELNA UNIO ???
...
Następna strona