Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wysokie kary za fałszerstwa przy produkcji oliwy

7
Podziel się:

Kary do 18 tys. euro za oszustwa przy produkcji oliwy przewidują nowe przepisy, które wchodzą w życie we Włoszech. Ich zaostrzenie to rezultat licznych ostatnio afer i fałszerstw, gdy jako najwyższej jakości włoską oliwę sprzedawano produkty z importu.

Wysokie kary za fałszerstwa przy produkcji oliwy
(Fotolia)

We włoskim Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek przepisy, które - jak podkreśla Ministerstwo Rolnictwa - mają na celu jeszcze lepszą ochronę włoskiej oliwy oraz konsumentów przed plagą fałszerstw w tej branży.

Nowe rozporządzenie wyznacza kary od 2 do 18 tys. euro za podanie na etykietce miejsca pochodzenia oliwy niezgodnego z prawdziwym czy też sugerującego, że jest ona całkowicie włoska.

Brak informacji na etykiecie o tym, skąd pochodzi, karane będzie grzywną w wysokości od 2,5 do 15 tys. euro.

W związku z wejściem nowych regulacji w życie Ministerstwo Rolnictwa w Rzymie podało, że w zeszłym roku przeprowadzono w całym kraju ponad 12 tys. kontroli dotyczących produkcji i sprzedaży oliwy. Skonfiskowano towar o wartości ponad pół miliona euro.

Jedną z największych afer w tej dziedzinie ujawniono w lutym tego roku, gdy w rezultacie śledztwa pod kryptonimem "Mamma mia" skonfiskowano ponad 2 tys. ton sfałszowanej i przygotowanej do sprzedaży jako włoska zagranicznej oliwy w Apulii i Kalabrii oraz w słynącej z jej najwyższej jakości Umbrii.

Jako drogą rodzimą oliwę sprzedawano towar sprowadzony z Grecji i Hiszpanii, opatrzony fałszywymi certyfikatami. Umieszczono na nich informacje, że jest to 100-procentowy włoski produkt z pierwszego tłoczenia, a więc uważany przez konsumentów za najwyższej jakości i droższy od tego z importu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
aaamen
8 lat temu
Jak to dobrze że w polsce można fałszować bez konsekwencji - patrz afera solna, lista 646 firm, które kupiły sól przemysłową zamiast spożywczej. tak samo inne produkty, ryby, wieprzowina zamiast wołowiny, wieprzowina zamiast baraniny, itp itd. Trzy firmy sprzedawały producentom żywności sól drogową, twierdząc, że to sól spożywcza. Proceder był uprawiany od 10 lat.
trallala
8 lat temu
trudno kupic smaczna oliwe, ktore nie bylby gorzka. albo az tak oszukuja albo do polski taki szajs sie importuje. teraz kupuje grecka, pyszna, ale 35 zl 0,5l, sporo.
Konsument
8 lat temu
To dlaczego w Kauflandzie mięso jest sprzedawane bez żadnych oznaczeń kraju pochodzenia ,daty uboju i czy można ponownie zamrażać KTO ODPOWIE
jo44
8 lat temu
Ludki z Wiejskiej bierzcie przykład z Włochów.! Zerknijcie na etykiety soków z owoców krajowych ... skandal. Soki są rozcieńczane w większości sokiem z kukurydzy gmo, sokiem z czarnych buraków..., generalnie soki są ze zmiotek spod taśmy... Gdzie przepisy, gdzie ochrona produktu ?! Nasze babki by się porzygały pijąc to gie.
f16
8 lat temu
Ponoć doszło już w Rosji do tego że zaczęli okupować nie tylko Krym ale i Moskwę !