Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wywóz leków za granicę. Będą nowe przepisy

0
Podziel się:

Nowe Prawo Farmaceutyczne ma wstrzymać nadmierny eksport leków. Dziś tych brakuje w aptekach, bo te wolą je sprzedać nie w Polsce.

Wywóz leków za granicę. Będą nowe przepisy
(Bartosz KRUPA/East News)

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa Farmaceutycznego ogranicza wywóz medykamentów poza Polskę. Ma ona sprawić, że leki zostaną w kraju, a apteki przestaną nimi spekulować.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neuman jest zdania, że nowelizacja utrudni taką sprzedaż i da możliwość reagowania w sytuacji, gdy ministerstwo zorientuje się, że następuje wzmożony wywóz danego specyfiku.

- Naszym zdaniem te rozwiązania są korzystne dla pacjentów, bo gwarantują dostęp do tanich leków - powiedział Neuman.

Nowelizację krytykuje Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia jest zdania, że wszystkie rozwiązania, które proponuje ustawa są niewystarczające.

- O ile jestem sobie w stanie wyobrazić, że od 2017 roku, po wejściu w życie systemu informatycznego, uda się zablokować odwrócony łańcuch dystrybucji, o tyle wywożenie leków za ogromne wielomiliardowe pieniądze, ale w sposób legalny nadal będzie kwitło - powiedział Tomasz Latos.

Ustawa jest odpowiedzią na sytuacje, w których hurtownie sprzedają niektóre leki do krajów, gdzie ich ceny są znacznie wyższe, a jednocześnie odmawiają sprzedaży aptekom w Polsce. Problem ten dotyczy również części aptek, które w ten sposób narażają się na utratę zezwolenia na działalność.

Nowelizacja przewiduje, że minister zdrowia określi wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Będzie on aktualizowany nie rzadziej, niż raz na dwa miesiące. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek zgłoszenia Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiar wywozu poza terytorium Polski lub sprzedaży podmiotowi prowadzącemu działalność poza naszym krajem leków umieszczonych w wykazie.

Inspektor będzie mógł wnieść w ciągu 30 dni sprzeciw, biorąc pod uwagę zagrożenie brakiem dostępności takiego produktu i jego znaczenie dla zdrowia publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
GIF zakazał reklamy znanego leku Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał we wtorek zaprzestanie reklamy Sudafedu, w której pada sformułowanie "stan przeziębionej głowy". GIF wskazuje, że taka jednostka chorobowa nie jest opisana w literaturze medycznej.
Wstrzymany eksport drewna. Drwale protestują Demonstranci przekonują, ze branża straci na przepisach 40 milionów lewów, czyli około 20 milionów euro.
Polskie mleko ma szansę podbić cały świat Z końcem marca wygasa unijny system kwot mlecznych. Za przekroczenie limitów Polska wielokrotnie płaciła kary.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)