Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wywóz śmieci. Duże rodziny będą mogły płacić mniej

0
Podziel się:

Rada gminy będzie mogła zwolnić rodziny wielodzietne z opłat za wywóz śmieci - zdecydował w piątek Sejm nowelizując ustawą o czystości i porządku w gminach.

Wywóz śmieci. Duże rodziny będą mogły płacić mniej
(Stefano/Flickr)
bEJcwaJh

Rada gminy będzie mogła zwolnić rodziny wielodzietne z opłat za wywóz śmieci - zdecydował w piątek jednogłośnie Sejm, przyjmując nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotyczy to rodzin z co najmniej trójką dzieci.

Za przyjęciem nowelizacji było 421 posłów.

Projekt ustawy zaproponował klub PiS. Pierwotnie miała to być nowelizacja ustawy o Karcie Dużej Rodziny, jednak Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej uznała, że ta tematyka powinna się znaleźć w prawie dot. utrzymania porządku.

bEJcwaJj

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z końca 2014 r. zlikwidowała zapis, który umożliwiał radom gmin różnicowanie stawek opłat za wywóz śmieci, wprowadzanie zwolnień czy stosowanie dopłat m.in. dla dużych rodzin.

Od 1 lutego 2015 r. gminy mogły - w drodze uchwały - zwolnić z opłat tylko osoby o niskich dochodach (z dochodem nieprzekraczającym kwoty, uprawniającej do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, który wynosi 574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł, gdy w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością - PAP). Gminy przestały mieć możliwość przyznawania zniżek rodzinom wielodzietnym.

Po nowelizacji gminy - jeśli będą chciały - będą mogły podjąć uchwałę dającą ulgi całościowe lub częściowe w opłatach za wywóz śmieci dla dużych rodzin, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o Karcie Dużej Rodziny, czyli z co najmniej trójką dzieci.

Karta Dużej Rodziny została wprowadzona w czerwcu 2014 r. - na mocy rządowego programu, od stycznia br. funkcjonuje jako ustawa. Honoruje ją kilkaset firm i instytucji w całej Polsce. Daje zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach.

bEJcwaJK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)