Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wznowiono przesył ropy naftowej rurociągiem kurdyjskim z Iraku do Turcji

3
Podziel się

Irak wznowił przesył ropy naftowej z pól zarządzanych przez państwowy koncern North Oil Company (NOC) tak zwanym rurociągiem kurdyjskim do Turcji - poinformował w czwartek rzecznik irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej.

Wznowiono przesył ropy naftowej rurociągiem kurdyjskim z Iraku do Turcji
(Wojtek Laski/Eastnews)
bEpKMvtx

Rurociągiem tym, kontrolowanym przez władze autonomicznego Kurdystanu, będzie przesyłane około 70 tysięcy baryłek ropy dziennie - sprecyzował w rozmowie z Reuterem rzecznik resortu Asim Dżihad, nie podając więcej szczegółów.

Przesył surowca tym rurociągiem wstrzymano w marcu w związku ze sporem między rządem centralnym w Bagdadzie a władzami regionu autonomicznego Kurdystan o kontrolę nad eksportem kurdyjskiej ropy.

W ostatnich latach iracki Kurdystan dążył do maksymalizacji swej autonomii, budując własny rurociąg do Turcji i niezależnie eksportując ropę naftową w sytuacji, gdy stosunki z rządem centralnym w Bagdadzie zostały nadszarpnięte m.in. w związku z podziałem dochodów z ropy. Jednak spadek cen na światowych rynkach ropy spotęgował istniejące problemy gospodarcze Kurdystanu, doprowadzając ten region do niewypłacalności.

bEpKMvtz

Jak zauważa Reuters, wznowienie przesyłu rurociągiem kurdyjskim powinno zmniejszyć obciążenia finansowe władz Kurdystanu.

bEpKMvua
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
maciek545
5 lata temu
jaki kurdystan, nie ma czegos takiego? etniczne tereny kurdow w glownej mierze znajduja sie na terenie wschodniej Turcji ( gdzie sa likwidowani calymi miastami) i czy chcecie czy nie turcja nie da im tych terenow a myslicie ze irak czy syria zrobia to? no litosci, z kurdami jest tak jak z polakami podczas zaborow jesli sie uda im nadgryc trzy panstwa to sie uda jesli jedno dwa nic z tego nie bedzie
Yonnek
5 lata temu
Trzymam kciuki za Kurdow - to jedyny narod w regionie, ktory naprawde zasluguje na swoje panstwo!
nanol
5 lata temu
Madre posuniecie Kurdow,jednak mozna.
bEpKMvub