Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost cen masła trwa. Pod koniec roku mogą zacząć się niedobory tego produktu w Europie

161
Podziel się:

Produkcja masła w wielu krajach spada. Dotyczy to nie tylko takich krajów jak Nowa Zelandia, ale zjawisko to występuje także w Unii Europejskiej.

Wzrost cen masła trwa. Pod koniec roku mogą zacząć się niedobory tego produktu w Europie
bEJLqeWd

Już ponad 24 złote netto płaci się w Polsce za kilogram masła. To już o przeszło 10 złotych więcej niż w połowie zeszłego roku. Niska podaż i rosnący popyt na ten produkt mleczarski wywindował jego ceny do takiego poziomu, że Francuzi mówią już o "poważnym kryzysie" i ostrzegają przed niedoborami masła pod koniec roku.

Jak pisze CNN, francuski związek przedsiębiorców branży piekarniczej ocenia obecną sytuację jako "poważny kryzys" i ostrzega przed gwałtownym wzrostem cen croissantów i tart. Masło jest szczególnie ważnym produktem w kuchni francuskiej.

"Cena masła, choć niestabilna, nigdy nie osiągnęła takiego poziomu jak obecnie" - napisali francuscy piekarze w komunikacie. "Po koniec roku mogą wystąpić niedobory masła" - ostrzegli.

bEJLqeWf

Wzrost cen masła w ostatnim roku tłumaczy się szeregiem czynników, które się na siebie nałożyły. Najważniejszym z nich wydaje się wzrost spożycia tego produktu nie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale także między innymi w Chinach.

Zobacz także: Wideo: ile tłuszczów trans skrywa masło i margaryna?

Tymczasem produkcja masła w wielu krajach spada. Dotyczy to nie tylko takich krajów jak Nowa Zelandia, ale zjawisko to występuje także w Unii Europejskiej.

bEJLqeWl

Spadek produkcji masła jest z jednej strony reakcją producentów na niskie ceny tego surowca w zeszłym roku, ale także wprowadzony przez Komisję Europejską program dobrowolnej redukcji produkcji tego produktu mleczarskiego.

Produkcja masła mocno spada także w Polsce. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku polskie mleczarnie wyprodukowały o 5 proc. masła mniej niż w zeszłym roku. Według szacunków Agencji Rynku Rolnego w całym bieżącym produkcja masła może wynieść 190 tysięcy ton, czyli będzie o 6 proc. niższa niż w 2016 r.

Z ostatniego komunikatu resortu rolnictwa wynika, że cena masła konfekcjonowanego w pierwszym tygodniu sierpnia wyniosła średnio 24,09 zł netto za kilogram. To o ponad 1 zł więcej niż w połowie lipca i aż o przeszło 10 zł więcej niż w połowie zeszłego roku.

bEJLqeWG
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(161)
LWL
4 lata temu
Kolejny produkt który będzie się kupowało u chłopa jak dawniej. Przynajmniej pieniądze zostaną na miejscu.
qwerty
4 lata temu
A w Czechach podobno ma wzrosnac cena piwa i knedliczkow ! Armagedon jest tuz tuz...
Gre
4 lata temu
Podziękujcie za urzędnikom z OE. Oni przecież są genialni i aby "zrównoważyć" rynek nałożyli na Polskę limity produkcji mleka. Mamy teraz tego skutki. Ale urzędnicy z UE mają na tyle wysokie pensje, że mają to gdzieś.
bEJLqeWH
karlus
4 lata temu
jak pis nieudacznictwo dłużej porzadzi to i z chlebem będą kłopoty jak to zwykle bywa w komunach.ale rząd się zawsze wyżywi.
gość
4 lata temu
od kiedy masło na kartki
...
Następna strona