Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost gospodarczy na świecie. Eksperci z MFW: Potencjał jest niewielki

0
Podziel się:

Na spektakularne wzrosty PKB nie ma co liczyć - przyznają specjaliści i tłumaczą, jak to zmienić.

Wzrost gospodarczy na świecie. Eksperci z MFW: Potencjał jest niewielki
(World Economic Forum/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Globalny potencjał gospodarczy pozostanie osłabiony przez lata, a wschodzące gospodarki powinny zwiększyć inwestycje w infrastrukturę - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, kierowany przez Christine Lagarde (na zdjęciu). Według ekspertów z MFW w latach 2015-2020 zaawansowane gospodarki będą mogły w najlepszym przypadku liczyć na wzrost rzędu 1,6 proc.

Dane przedstawione przez MFW to tak zwane rozdziały analityczne raportu na temat "Globalnych Perspektyw Gospodarczych", który będzie zaprezentowany na najbliższym szczycie MFW i Banku Światowego w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. W stolicy USA spotkają się również ministrowie finansów G20.

Jak komentuje Reuters, raport nada kierunek dyskusjom podczas wiosennej sesji MFW oraz Banku Światowego i prawdopodobnie sprawi, że jej głównym tematem będą sposoby pobudzania wzrostu gospodarczego.

MFW ostrzega też, że niski popyt w strefie euro i Japonii może pogorszyć sytuację i zmusić ekspertów Funduszu do skorygowania w dół obecnych prognoz.

Dynamika gospodarcza na rynkach wschodzących zwolni w ciągu najbliższych pięciu lat; poważnym ograniczeniem ich rozwoju są braki w infrastrukturze oraz słabnąca produktywność.

MFW rekomenduje krajom zaawansowanym wspieranie popytu i inwestycji rozwojowych. Rynki wschodzące powinny z kolei poprawić infrastrukturę, uprościć wszelkie procedury i przepisy, które hamują rozwój biznesu, i postawić na lepszą edukację.

Szefowa MFW Christine Lagarde nawołuje od roku, czyli od poprzedniej wiosennej sesji MFW i Banku Światowego, o większe inwestycje publiczne, ponieważ - jej zdaniem - niewystarczające wydatki w tym obszarze hamują wzrost gospodarczy w wielu krajach.

Również prezes Banku Światowego Jim Yong Kim poinformował, że przedmiotem konsultacji podczas waszyngtońskiego szczytu będą "szczegółowe formy współpracy" między zachodnimi instytucjami finansowymi, takimi jak MFW i BŚ, oraz powstającym z inicjatywy Chin Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Szef Banku Światowego dodał, że jego instytucja "zrobi wszystko", by sprawnie współpracować "z nowymi aktorami na globalnej scenie finansowej", w tym z AIIB, który jest "nowym, znaczącym graczem w obszarze finansowania rozwoju" i inwestycji

AIIB ma zostać utworzony do końca roku. Jego siedziba będzie się znajdowała w Pekinie. Gotowość członkostwa w banku zgłosiło ponad 40 krajów, m.in. Szwajcaria, Luksemburg, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Niemcy, Australia, Korea Południowa i Izrael. Akcesu nie zgłosiły Japonia i USA.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)