Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wzrost gospodarczy w Polsce. GUS potwierdził słabe dane

0
Podziel się:

Kwartał do kwartału polska gospodarka skurczyła się o 0,1 procent.

Wzrost gospodarczy w Polsce. GUS potwierdził słabe dane
(Jaskolka/REPORTER / East News)
bFdZxYdN

W pierwszym kwartale tego roku polskie PKB urosło o 3 procent rok do roku, wynika z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego. Wynik jest identyczny w stosunku do wstępnych danych, które poznaliśmy w połowie maja.

Kwartał do kwartału polska gospodarka skurczyła się o 0,1 procent, czyli o tyle samo, ile spodziewał się tego rynek.

"W pierwszym kwartale 2016 roku, podobnie jak w czwartym kwartale 2015 roku, wzrost gospodarczy generowany był przez popyt krajowy. Tempo wzrostu popytu krajowego, w skali roku, wyniosło 4,1 procent" - czytamy w raporcie GUS.

bFdZxYdP

Dodano również, że w związku z przyspieszeniem dynamiki importu i osłabieniem dynamiki eksportu, w porównaniu z końcówką ubiegłego roku, pogłębił się ujemny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego i wyniósł -0,9 pkt. proc. wobec -0,1 pkt. proc. w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku.

Źródło: money.pl/GUS *zmiana w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego; dane niewyrównane sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego

GUS podał 13 maja wstępny odczyt PKB za pierwsze trzy miesiące roku. Wynikało z niego, że polskie PKB urosło o 3 procent rok do roku. Było to sporym zaskoczeniem, gdyż resort rozwoju przewidywał wzrost o co najmniej 3,8 procent. Według urzędników w całym 2016 roku nasza gospodarka urośnie o 3,8 procent.

bFdZxYdV

W drugiej połowie maja agencja Fitch obniżyła prognozę wzrostu polskiej gospodarki w 2016 roku z 3,5 procent do 3,2 procent. Agencja ratingowa spodziewa się, że deficyt finansów publicznych będzie wyższy, niż zakłada to rząd.

Z kolei Komisja Europejska szacuje, że w tym roku gospodarka Polski zyska 3,7 procent, a w 2017 wzrost wyniesie 3,6 procent. W przypadku KE prognozy się poprawiły, gdyż w lutym prognozowała ona wzrost równy 3,5 procent.

Prognozę dla Polski podniósł również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Instytucja podwyższyła o 0,3 punktu procentowego perspektywę wzrostu PKB do poziomu 3,6 procent w 2016 roku.

bFdZxYeq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)