Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Rozwoju: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc.

5
Podziel się:

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Ministerstwo Rozwoju: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc.

"Wzrost PKB w 2016 powinien być bliski 3 proc." - powiedziała Piątkowska podczas poniedziałkowej prezentacji raportu, zorganizowanej przez NBP oraz Bank Światowy.

Dodała, że spowolnienie w gospodarce jest tymczasowe, a popyt krajowy nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku pracy i pozytywne nastroje konsumentów.

Piątkowska powiedziała też, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać wzrostu inwestycji.

W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Banku Światowego przypomniano wcześniejsze prognozy banku zakładające, że w 2016 roku PKB Polski zyskał 2,5 proc., a w 2017 r. wzrost przyspieszy do 3,1 proc.

Zgodnie z przewidywaniami Bank Światowego, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

Bank Światowy zastrzega jednocześnie, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.

Jakie założenia były na początku?

Ustawa budżetowa na 2016, gdy podpisywał ją prezydent, zakładała wzrost PKB na poziomie 3,8 procent oraz inflację na poziomie 1,7 procent. W ustawie przewidziano m.in. wydatki na realizację programu Rodzina 500 plus i na bezpłatne leki dla seniorów. Więcej na ten temat czytaj TUTAJ.

MFW: Prognozy na rok 2017

W 2017 roku wzrost gospodarczy na świecie wyniesie 3,4 procent - prognozuje z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W Stanach Zjednoczonych wzrost wyniesie 2,3 procent, więcej ,niż zakładano wcześniej. Eksperci Funduszu spodziewają się ekspansywnej polityki finansowej nowej administracji Białego Domu. W Chinach wzrost gospodarczy ma wynieść 6 i pół procent.

Wzrostu gospodarczego można się spodziewać również w strefie euro - 1,6 procent - Wielkiej Brytanii oraz Japonii. Zdaniem Funduszu wyraźniej zaznaczy się on w drugiej połowie roku. W roku 2018 wzrost gospodarczy na świecie ma wynieść 3,6 procent.

gospodarka
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
gargus
6 lat temu
Wysokie podatki płacy ponad 45 proc równa się niskie place i niska konsumpcja
patryk
6 lat temu
trzymam kciuki za naszą Merkel :) Ludzie dajcie jej szanse! Jedyne co można jej na ten moment zarzucić, to małe inwestycje w social media dla poprawy wizerunku. PIS to jedyna patriotyczna partia - no może kukizowa tez coś ma z tego Reszta raczej tylko wie jak wykorzystać władzę. Nikt inny za te grosze nie będzie chciał wchodzić w takie polityczne bagno
ja
6 lat temu
Niezależnie od tego jak prężna jest gospodarka, to i tak o wszystkim decyduje to jakie mamy umiejętności i nawyki (w tym chęci do pracy). Powinniśmy inwestować w siebie i uczyć się cały czas, by nie okazało się, że niewiele mamy do zaoferowania. Stąd pomysł na książkę "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac".
Rff
6 lat temu
2016 ?
jak się dołoż...
6 lat temu
3% spowoduje dogonienie Niemiec w 3017 ale wystarczy na % lichwiarskiego zadłużenia,