Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jakie tempo rozwoju Polski? Tak obstawia prezes NBP

3
Podziel się

Wzrost PKB w przyszłym roku przekroczy 3 proc., a jak włączą się inwestycje, wówczas może to być 3,5 proc. - powiedział w czwartek dziennikarzom Adam Glapiński, prezes NBP.

Jakie tempo rozwoju Polski? Tak obstawia prezes NBP
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bDHOwXaZ

- Jeśli będzie kontynuacja tych procesów, które obserwujemy w 2016 r., to wydaje mi się, że wówczas w 2017 r. też nie będzie przesłanek do wzrostu stóp procentowych - powiedział Glapiński.

- Jeśli mielibyśmy bardzo pozytywny scenariusz: dynamika wzrostu PKB by szybko odbijała, a inflacja rosła, wtedy tak. Ale niestety wzrost nie przekroczy przecież 4 proc. - dodał prezes NBP.

Ocenił, że w przypadku odbicia inwestycji wzrost PKB w 2017 r. może osiągnąć 3,5 proc.

bDHOwXbb

- Jestem pewien, że wzrost PKB w przyszłym roku przekroczy 3 proc., a jak włączą się inwestycje, wówczas może to być 3,5 proc. Ale to jeszcze nie będzie powód, żeby zmieniać stopy - powiedział.

- Czy inwestycje "zaskoczą" w pierwszym, czy w drugim kwartale, trudno powiedzieć, ale wtedy od razu wzrost PKB poszybuje. Tylko tego nam brakuje, wszystkie inne wskaźniki są wysokie - dla stóp procentowych ważne będą jednak przewidywania inflacji - dodał.

Pytany, czy jego zdaniem w 2017 r. wskaźnik inflacji CPI osiągnie poziom dolnego przedziału odchyleń od celu, czyli 1,5 proc., odpowiedział: - Nie sądzę, patrząc na procesy na świecie. Choć są sygnały, że to ruszy - żywność i paliwa.

Tymczasem Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju obniżył w czwartkowej, zrewidowanej prognozie, szacunki co do wzrostu polskiego PKB w 2017 roku do 3,2 proc. (z kolei na 2016 rok bank prognozuje równe 3 proc.) W maju bank prognozował z kolei wzrost w 2016 r. na poziomie 3,6 proc., a w 2017 r. na 3,4 proc.

bDHOwXbC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(3)
Heja
4 lata temu
Mam 60 lat rozwijam się w tempie 3% rocznie tak przypuszczam ale wydaję mi się ze raczej cofam się w rozwoju jak to z wiekiem bywa, ciekawe kiedy osiągnę wysoki poziom zanim kostucha powoła mnie do siebie.
WERT
4 lata temu
Widac katastrofe- jesli nie mozemy sie rozwijac w tempie 7,8,10 % to znaczy ze polityka PIS jast katastrofalna. Skonczy sie gownem do kwadratu.
FREDI
4 lata temu
W TYM KRAJU NIE WIADOMO JAKIE BĘDĄ PODATKI ZA PÓŁ ROKU ! TO KTO BĘDZIE INWESTOWAŁ ?! NAWET CI CO DOATLI 500+ ODKŁADAJĄ NA CIĘŻSZE CZASY !
bDHOwXbD