Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejka do operacji zaćmy ma zostać skrócona. Nowe kryteria

14
Podziel się:

Pół miliona pacjentów wciąż czeka na operację usunięcia zaćmy. Kolejka ta ma zostać skrócona o co najmniej 100 tys. osób.

Rekordziści w kolejce na zabieg czekają po 5 lat.  Pół milionowa kolejka pacjentów ma się zmniejszyć.
Rekordziści w kolejce na zabieg czekają po 5 lat. Pół milionowa kolejka pacjentów ma się zmniejszyć. (LAURENT/ EASTNEWS)
bFglyvsl

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia i NFZ przedstawią nowe kryteria kwalifikujące do zabiegu usunięcia zaćmy. Rekordziści w kolejce na zabieg czekają po 5 lat. Pół milionowa kolejka pacjentów ma się zmniejszyć – pisze "Gazeta Wyborcza". Jak?

Wciąż głównym kryterium będzie zmętnienie soczewki oka, jednak pacjent nie będzie mógł mieć więcej niż 60 proc. ostrości widzenia.

bFglyvsn

Również zapisać się do kolejki będzie trudniej - dodaje „Wyborcza”. Dlaczego? Bowiem nie jak dotychczas skierowanie będzie umożliwiać się staranie o zabieg. Kwalifikować do operacji będzie mógł tylko lekarz w szpitalu, w którym pacjent będzie chciał się leczyć.

Problem w tym, że jak już przekonywał na łamach money.pl Waldemar Garwol z OneDayClinic, „nieprawdziwą jest obiegowa opinia, że na leczenie zaćmy można czekać”. - Każde opóźnienie oznacza większe ryzyko komplikacji. Niestety i do nas trafia bardzo wielu pacjentów, którzy już praktycznie nie widzą - mówił Garwol.

Właśnie przez trudne dostanie się do lekarza i okres oczekiwania na zabieg powoduje, że wielu Polaków wybiera leczeni za granicą. Głównie w Czechach. Kłopot w tym, że jak pisaliśmy w money.pl, NFZ chce utrudnić leczenie zaćmy poza granicami kraju ograniczając refundację.

bFglyvst

A przecież, każdy polski obywatel na gruncie obowiązujących przepisów może skorzystać ze skierowania wystawionego w zagranicznej klinice. Tam też ma prawo się operować.

Po naszej publikacji, NFZ zaznaczył,że „celem działań NFZ nie jest ograniczenie możliwości leczenia poza granicami kraju, ale przede wszystkim zwiększenie dostępności do świadczeń w polskich szpitalach i skrócenie kolejek oczekujących na zabieg pacjentów” - czytamy w oświadczeniu Funduszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFglyvsO
wiadomości
KOMENTARZE
(14)
aldona
4 lata temu
U mnie zaćmę wyleczyli w Radomiu w Corten Medic. Czekałam o wiele krócej na wizytę niż przez NFZ. Teraz mam wszczepioną soczewkę wewnątrzgałkową Alcon, dzięki której w końcu rozstałam się z okularami korekcyjnymi. A do domu zostałam od razu wypuszczona.
jotka
4 lata temu
To kolejny "genialny" pomysł na skrócenie kolejek. Bo jest też skrócenie czasu przeznaczonego na badanie jednego pacjenta np. u ortopedy z 10 do 5 minut, czego osobiście doświadczyłem. Brawo dobra zmiana! W ten sposób zdrowotność społeczeństwa poprawi się drastycznie.
Leo RFN
4 lata temu
Chora polityka.
bFglyvsP
bogdan137
4 lata temu
Wg PiS kolejki się zmniejszą, bo pomoże litościwy Bóg (pacjent nie doczeka lub oślepnie). Szkoda, że z tej metody nie skorzystał p. Kaczyński przy leczeniu kolana. Ale kolejka dotyczy tylko suwerena, ale nie posłów, wybrańców tego wyjątkowego na świecie Niepodległego Narodu. A suweren łyka wszystko i to tłumaczenie też, bo na razie nie wszystkich to dotyczy (jak i SN, TK itp).
Seas
4 lata temu
Cholera, czyli z chorych zrobią w części zdrowych i będzie mniejsza kolejka. Pisowski metody.