Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS zadłużyło każdego Polaka o kolejne 3 tys. zł. Tempo jest ogromne

228
Podziel się:

PiS oraz PO mogą sobie pogratulować. Idą łeb w łeb w wyścigu o miano największego zadłużacza Polski - stwierdził Błażej Parda.

PiS zadłużyło każdego Polaka o kolejne 3 tys. zł. Tempo jest ogromne
(Gina Sanders)
bECgzUAB

Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska mogą sobie pogratulować. Idą łeb w łeb w wyścigu o miano największego "zadłużacza" Polski - stwierdza Błażej Parda z Kukiz'15. - Łącznie każdy z pracujących Polaków jest zadłużony na ponad 60 tys. zł - wyliczył poseł. Jak to możliwe?

- W 2016 roku mieliśmy kilka niechlubnych rekordów. Dług publiczny wzrósł do biliona złotych, dziura budżetowa osiągnęła niewyobrażalne 46 mld zł, czyli średnio w zeszłym roku Prawo i Sprawiedliwość zadłużyło każdego pracującego Polaka o kolejne 3 tys. zł - powiedział w debacie sejmowej Parda. - To oznacza, że łącznie każdy z pracujących jest zadłużony na ponad 60 tys. zł. Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska mogą sobie pogratulować. Idą łeb w łeb w wyścigu o miano "największego zadłużacza Polski" - dodał.

W jego ocenie tempo przyrostu zadłużenia w ostatnich latach "jest ogromne". - W każdym roku wzrasta ono o kolejne 20 proc. tego, co wpływa do budżetu. Wyobraźcie sobie, że w każdym miesiącu zaciągacie dodatkowy kredyt na 20 proc. tego, co zarabiacie. I tak od lat. Takie podejście sprawia, że coraz częściej zamiast ciąć wydatki, ograniczać biurokrację, upraszczać procedury i zatrudnienie, rząd sięga do kieszeni Polaków, podnosząc podatki - tłumaczył poseł.

bECgzUAD

Jak mówił, w 2016 roku "mieliśmy podwyższoną stawkę VAT do 23 proc. - To jeszcze zrobiła Platforma Obywatelska, ale Prawo i Sprawiedliwość weszło w te same buty. Buty za ciasne o kilka rozmiarów na ich plany wydatkowe. Buty, które powoli pękają i będą pękać - ocenił.

Zdaniem posła sytuacja gospodarcza jest "względnie dobra". - Nie dzięki wam, bo raczej przeszkadzacie, niż pomagacie, ale mimo tego, wydajecie na potęgę. A to może doprowadzić do kryzysu gospodarczego w sytuacji drobnych zawirowań na rynkach światowych - zaznaczył.

- Zachłysnęliście się sukcesem. Stąd nasz wniosek, w imieniu Kukiz'15 składam wniosek nieformalny o zaprzestanie nieodpowiedzialnego zadłużania Polaków. Wszystkich tych, którzy mają 80, 40, 20 lat, a przede wszystkim tych, którzy przyjdą na ten świat i urodzą się z ogromnym długiem - podkreślił Parda.

bECgzUAJ

W Sejmie w środę trwała krótka, łączna debata nad trzema sprawozdaniami: z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. wraz z przedstawioną przez Najwyższą Izbę Kontroli analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2016 r.; z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2016 roku oraz z "Informacji o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2016 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego".

bECgzUBe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(228)
norm1119111
4 lata temu
500+ haha a w podatkach zapłacicie 1000-
Wales
4 lata temu
A co nas obchodzi dług? Liczy sie nasze kilka lat przy korycie. My sie odbijemy a durny naród niech spłaca.
oj tam oj tam
4 lata temu
To się spłaci pieniędzmi samorządów do przyszłego czwartku. Trzeba tylko we wtorek do 21:00 wygasić kadencje obecnych radnych. Nie panikuj pan panie autor. Damy radę. Nie takie rzecz ze szwagrem.....
bECgzUBf
beata
4 lata temu
budżet pęka w szwach a oni zaciągają długi. cuda Morawieckiego.
Artur
4 lata temu
Jak się przejmuje upadającą firmę to potrzebne są pieniądze na jej przywrócenie do normalnego stanu.
...
Następna strona