Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Zakaz handlu w niedziele. Przewodniczący "Solidarności": to już nie jest nasz projekt, to wielki minus dla PiS

358
Podziel się:

Piotr Duda powiedział, że "przyszedł czas na to, by skarcić" posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Oszukali nas - stwierdził.

Gdańsk, 27.10.2017. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda podczas konferencji prasowej.
Gdańsk, 27.10.2017. Przewodniczący "Solidarności" Piotr Duda podczas konferencji prasowej. (PAP/Adam Warżawa)

- Jest 500 plus, Mieszkanie plus, Maluch plus, ale Niedziela minus. Wielki minus dla Prawa i Sprawiedliwości. To już nie jest nasz projekt, a projekt PiS - powiedział w piątek Piotr Duda. To jego reakcja na to, jak w czwartek Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt zakładający, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Aktualizacja 15:12

- To, co się stało w czwartek wieczorem na sejmowej komisji rodziny, pracy i polityki społecznej jest dla nas nie do przyjęcia - powiedział Duda podczas piątkowej konferencji prasowej. - W obecnym kształcie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest już projektem obywatelskim. "Solidarność" nie przyznaje się już do tego projektu i jest on głęboką rysą na współpracy "Solidarności" z Prawem i Sprawiedliwością - powiedział Duda. - Teraz to projekt PiS - podkreślił.

- Jest mi przykro, że w tym biorą udział także posłowie-członkowie "Solidarności" z byłym przewodniczącym Januszem Śniadkiem na czele - powiedział. Dodał, że "przyszedł czas na to, by skarcić" posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Oszukali nas - stwierdził.

Duda zwrócił się też do posłów PiS i Kukiz'15, którzy są jednocześnie członkami "Solidarności", by zgłosili poprawki dotyczące wszystkich niedziel wolnych. - A jeżeli to przepadnie, mają zgłosić poprawki, że w ciągu dwóch lat dojdziemy do wszystkich niedziel wolnych - poinstruował.

- Muszą wybrać: albo dyscyplina partyjna, albo "Solidarność" - stwierdził Piotr Duda.

- To już nie jest nasza ustawa, tym niech się martwi Prawo i Sprawiedliwość. A my zastanawiamy się, czy ewentualnie po wejściu tej złej ustawy nie skierujemy odpowiednich przepisów, jak przy projekcie obywatelskim dotyczącym święta Trzech Króli, do Trybunału Konstytucyjnego - ostrzegł Duda.

Jak zaznaczył, chodzi o możliwość złamania Art. 9 Konkordatu, który mówi o tym, że niedziela jest dniem wolnym od pracy.

Zobacz także: Wideo: w które niedziele sklepy będą czynne? Oto plany PiS

Projekt ustawy dot. handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku. Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

W czwartek późnym wieczorem sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Projekt ustawy dotyczący handlu w niedziele jest inicjatywą obywatelską autorstwa "Solidarności", ale związek ostro sprzeciwia się odstępstwom od pierwotnej wersji zakładającej wprowadzenie zakazu handlu we wszystkie niedziele.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
Di
6 lat temu
Zaraz po handlowcach proszę zrobić wolne niedzielę dla innych zawodów. Tirowcy, kierowcy autobusów, maszyniści, masaze, piekarze, mleczarze, hutnicy, pracownicy pogotowia opiekuńczego, domu starców, domu dziecka, itp jak handlowcy MUSZA miec wolna niedziele ze wzgledow rodzinnych i religijnych no to inni tez. Przeciez to jakby nie było tez ludzie i o dziwo tez maja rodziny i chca uczcic ten swiety dzień. O ale oni musza i wtedy to jest wyzsza koniecznosc i nie ma grzechu ale handlowcy to inny rodzaj człowieka. Bardziej chyba wrażliwy i potrzebujący wsparcia bo tak się z nimi cackaja. Reszta do roboty
kuba
6 lat temu
jak Solidarność dba o prawa polskich pracowników? I co robi w zw. z dumpingiem wynagrodzeń Polaków przez rusinów?
JA
6 lat temu
Piotr duda o stażu pracy 35-40 udaje że zapomniał i rozbija się o wolne niedziele,ale duża część społeczeństwa tego nie popiera, bo ile i tak ludzi musi pracować w niedziele i święta dla nich też ma alternatywę wolnej niedzieli niech odpowie.
Jan
6 lat temu
Ile zarabia piotr Duda że tak się goraczkuje z tymi niedzielami obywatele wolnego państwa sami powini decydować czy chcą pracować no Duda nie bo bo co 12 tys na rękę + przywileje i wielki solidarności owiec
Beata
6 lat temu
Co ta banda solidarnościowo-kościelna jeszcze wymyśli ?
...
Następna strona