Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Zakupy LNG z USA. Zajdler: bardzo dobre dla Polski

1
Podziel się:

Podczas konferencji prasowej prezydentów Polski i USA, Andrzej Duda mówił, m.in. że z strony obydwu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG.

Zakupy LNG z USA. Zajdler: bardzo dobre dla Polski
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS)

Zakupy LNG w USA po korzystnej cenie to bardzo dobra rzecz dla Polski - powiedział ekspert ds. energetycznych Instytutu Sobieskiego Robert Zajdler. Zauważył jednocześnie, że długoterminowy kontrakt nie jest niezbędny, bo zakupy na rynku spot są tańsze.

Podczas konferencji prasowej prezydentów Polski i USA, Andrzej Duda mówił, m.in. że z strony obydwu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczą, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Świnoujściu.

Zdaniem Roberta Zajdlera, na światowym rynku gazu LNG generalnie widać tendencję odchodzenia od kontraktów długoterminowych na rzecz transakcji typu spot. W ten właśnie sposób PGNiG kupiło pierwszą dostawę z USA. - Z naszego punktu widzenia kupno amerykańskiego LNG to bardzo dobra rzecz, jeżeli cena będzie dobra. Na światowym rynku gazu jest nadpłynność, co widać po bardzo niskich cenach w transakcjach spot - powiedział ekspert.

Zauważył przy tym, że w zasadzie kontrakty długoterminowe nie są zbyt potrzebne. - Jeżeli regularnie możemy szukać najtańszej oferty na spot, to niekoniecznie powinniśmy się wiązać jakimś kontraktem długoterminowym, w dodatku z możliwymi klauzulami cenowymi. Znacznie lepiej jest budować kompetencje w poszukiwaniu okazji na rynku spot - powiedział Zajdler.

Komentując wzmiankę prezydenta Andrzej Dudy o budowie gazowego korytarza północ-południe, Zajdler zauważył, że ta struktura tworzy się od dłuższego czasu z różnymi trudnościami, ale jej powstanie będzie dla Polski korzystne. - Jeżeli chcemy sprowadzać tyle gazu, ile zapowiadamy, to w naszym własnym interesie jest budowa połączeń gazowych, przede wszystkim na południe. Co pozwoli uplasować gaz na tamtych rynkach - wskazał. Jednocześnie, jego zdaniem, będzie to element tworzenia w Polsce gazowego hubu, gdzie będzie można np. stworzyć własne indeksy, według których gaz będzie handlowany.

Donald Trump wspomniał też o usuwaniu w regionie barier na rynkach energii. Zajdler zauważył, że właśnie dzięki istnieniu takich barier Rosja mogła oferować gaz na własnych warunkach poszczególnym państwom regionu. - Im bardziej te rynki będą połączone, także infrastrukturą, tym większą rolę w wycenie surowców będą odgrywać mechanizmy rynkowe - podkreślił. W jego ocenie, Rosja jednak nie zrezygnuje z tych rynków, ale w miarę usuwania barier, będzie proponowała obniżanie swoich cen.

Zobacz także: Zobacz także: Fakty i mity na temat instalacji LPG
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
karolek
7 lat temu
Dla mnie dobre jest to co daje korzyść ekonomiczną. Tu nic takiego się nie dziej. Wielka euforia i balon . Proszę napoisac wreszcie co ile kosztuje . - ile kosztuje gaz z Rosji i dlaczego płacimy więcej niz inne kraje Unii Europejskie - ( podobno jestesmy członkiem Unii od wielu już lat ) ? - el kosztuje gaz zakupiony w Norwegii - i o ile jest tańszy od tego z Rosji. ? - ile płacimy za gaz ciekły z Kataru a ile on kosztuje w innych krajach ? - ile zapłacimy z ciekły gaz z U S A i cz jest to cena kurencyjna i niższa niż Katarska ? Unikanie tematu cen i jasnego przedstawienia i wyjaśnienia swiadczy raczej o dziwnym - bardzo politycznym podejściu do sprawy. A ameryka jest bardzo dalekop ! Za miedzą Niemcy , Czesi, Słowacy - wrogo nastawieni Ukraińcy, Białorusini , Litrwini i Rosjanie w obwodzie Kaliningradu .