Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Szef MON: możliwa wcześniejsza dostawa systemu Patriot

141
Podziel się:

Minister obrony narodowej powiedział, że uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski.

Antonii Macierewicz powiedział, że uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski.
Antonii Macierewicz powiedział, że uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Pierwsza bateria zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski może zostać dostarczona w roku 2020, a nie 2022 - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz.

Minister, który wrócił z kilkudniowej wizyty w Stanach Zjednoczonych, poinformował, że dostawa pierwszej baterii mogłaby nastąpić wcześniej niż zakłada porozumienie z lipca br.

Powiedział także, że w związku z negocjowanym kontraktem, uzyskał zapewnienie o wsparciu amerykańskich władz dla transferu technologii do Polski. Przekazanie pewnych technologii zależy w USA nie od firm, lecz od zgód władz i przepisów ustawowych. Pierwsze zestawy dla Polski byłyby dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, ale przygotowane do integracji z nowym systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma zostać wprowadzony w amerykańskich siłach zbrojnych, i którego chce także strona polska.

Zobacz także: Zobacz także: Rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma

Zgodnie z memorandum, podpisanym na początku lipca, rząd USA zgadza się na sprzedaż Polsce baterii obrony powietrznej Patriot w najnowocześniejszej konfiguracji. Dostawy maja być podzielone na dwie fazy: pierwsza ma objąć cztery jednostki ogniowe (tj. dwie baterie z 12 wyrzutniami) w obecnej wersji, późniejsza ma już mieć IBCS. Szef MON poinformował także, że po rozmowach z koncernem Lockheed Martin uzgodniono, że pierwsze dostawy elementów, w tym amunicji do systemu artylerii rakietowej Homar nastąpią w roku 2019.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
szok
5 lata temu
Brawo Tosiek! Niezła ściema!
Andrzej Grund...
5 lata temu
Jak można to szybciej - WRÓG U BRAM... Płatność pod zastaw polskiego złota co to po II wojnie światowej nie wróciło z USA pod pretekstem braku papierów...
Wadim
5 lata temu
To jest potwierdzone, Berczyński zorganizował Antkowi wyjście do Wall-Martu w USA i tam pan z działu zabawek zapewnił ze klocki lego do budowy patriotów, zostaną dostarczone do Polski. Także jest sukces naszego kraju
krystian
5 lata temu
wcześniejsza dostawa-głupi antek cieszy się- wymienią starocie na nowo produkowane- tak jak z konserwami w magazynie-- wywalamy stare w to miejsce wstawimy nowe
jack
5 lata temu
ten to ma talent do mataczenia
...
Następna strona